Cuvânt înainte
Festivalul Internațional
"Întâlnirile muzicii noi"

ediția a III-a, 14 - 17 iulie 1999
Brăila, România
HOME

MIERCURI, 14 iulie
Teatrul "Maria Filotti"
Ora 13 - CONFERINȚĂ DE PRESĂ
Ora 17,30 - CONCERTUL Ansamblului de Percuție "GAME" al Universității de Muzică din București, condus de Alexandru MATEI.
Membrii ansamblului: Alexandru ANASTASIU, Cristian BUDESCU, Alexandru ROGALSKI, Alexandru STURZU, Alexandru MATEI.
În program:
Liviu Dănceanu - Game
Sorin Lerescu - Solo-Multipli
Iannis Xenakis - Rebonds
J.W. Ter Maat - Latin Mouvements
Siegfried Fink - Ate Logo
Alice Gomez - Rain Dance (aranjament Alexandru Matei)
ORA 19,30 - CONCERTUL Ansamblului "ARS POETICA" din Chișinău - Republica Moldova
Director artistic: Ghenadie CIOBANU
Dirijor: Oleg PALYMSKI
Iulian GOGU (flaut), Vasile HĂBĂȘESCU (oboi), Mihai COREȚCHI (clarinet), Veaceslav DRĂGOI (fagot), Ludmila AMELINA (percuție), Irina CEREMUS (vioară), Olga MENSENIN (violoncel).
În program:
Dmitri Kitsenko - Concerto
Iulian Gogu - Expectation
Oleg Palymski - Given
Vladimir Beleaev - Cvintet
Ghenadie Ciobanu - Studiu sonor nr.3

JOI, 15 iulie
Teatrul "Maria Filotti"
Ora 11 - COLOCVIU DE CRITICĂ MUZICALĂ - Tema: "MUZICILE ARHETIPALE"
Participă compozitorii: Ghenadie CIOBANU, Ministrul Culturii al Republicii Moldova, președintele Uniunii Compozitorilor și Muzicologilor din Republica Moldova; Nicolae BRÎNDUȘ, președintele Secțiunii Naționale Române a Societății Internaționale de Muzică Contemporană; Sorin LERESCU, directorul artistic al Festivalului Internațional "Întâlnirile muzicii noi"; Fred POPOVICI, consilier în Ministerul Culturii; muzicologul Pavel PUȘCAȘ, Academia de Muzică "Gh. Dima" din Cluj-Napoca; prof. Gheorghe VASILE, consilier-șef al Inspectoratului pentru Cultură al Județului Brăila.
Ora 19 - RECITAL DE PIAN: KIYOSHI ASANO (Japonia)
În program:
Akira Ifukube - Piano Suite 1.BON-ODORI, Nocturnal dance of the Bon-Festival 2.TANABATA, Fete of Yega 3.NAGASHI, Profane minstrel 4.NEBUTA, Festival ballad
Toru Takemitsu - Rain Tree Sketch
Soumei Sato - Litania for Pianist
Masami Kimura - Cantus Arborum (primă audiție absolută)
Akio Yashiro - Sonate pour Piano

VINERI, 16 iulie
Teatrul "Maria Filotti"
Ora 17 - Compania "CONTEMP" a Teatrului de Operetă "Ion Dacian" din București
"VIAȚA - O CĂLĂTORIE" - spectacol de dans contemporan

Coregrafia: Adina Elena CEZAR și Liliana IORGULESCU
Regia artistică: Adina Elena CEZAR
Soliști: Liliana IORGULESCU, Alina LAZĂR, Claudia CODÎRLEANU, Ana Maria VĂDUVA, Simona CREȚEANU, Marius ONOFREI, Călin CONTRAȘ.
Muzică de:
Adrian Iorgulescu - Cvartetul de coarde nr. 2
Claude Debussy - Des pas sur la neige; Scherzo
Frederic Chopin -3 nocturnes (No.5 en fa# mineur Op.15 No.2; No.1 en sib mineur Op.15 No.1; No.4 en fa Majeur Op.15 No.1)
Sorin Lerescu - Reflex Quattro
Ora 18,30 - RECITAL DE PIAN: Ilinca DUMITRESCU
"Decenii contemporane" - America Latină

În program:
Salvador Ranieri (Argentina) - 3 Bagatele: Allegretto scherzoso, Adagio misterioso, Allegro assai
Irma Urteaga (Argentina) - Variațiuni pe o temă din cantata "Llega la noche" de Beatriz Sosnik (1997)
Norma Lado (Argentina) - Cuatro imagenes infantiles": Cuento ("Poveste"), Juguetes ("Jucării"), Cancion de cuna ("Cântec de leagăn"), Travesura ("Poznă")
Alberto Ginastera (Argentina) - Dans creol (din ciclul "12 Preludii americane" op. 12)
Allen Torres (Costa Rica) - Vals de aniversario (1995), Pieza azul (1983), Ana Lucia (1996)
Adrian Ortiz Rivera (Costa Rica) - Fusion (1995)
Otto Castro (Costa Rica) - Luces de los bosques en reflejos con el agua (1993)
Carlos Escalante Macaya (Costa Rica) - Acuarela I
Julio Reyes (Columbia) - Bambuco (1991)

SÂMBĂTĂ, 17 iulie
Teatrul "Maria Filotti"
Ora 18,30 - CONCERTUL Grupului de Muzică Nouă TRAIECT din BUCUREȘTI
Conducerea muzicală: Sorin LERESCU
Viorica NAGY (violoncel), Cătălin Țuțuianu (vioară), Georgeta Scurtu (percuție), Andrei PODLACHA (pian), Leonard Pădureț (trombon), Alexandru HANGANU (flaut), Răzvan GACHE (clarinet)
În program:
Nicolae Brînduș - K-N Comment 1999
Maia Ciobanu - OSTINATO II
Fred Popovici - Itinéraires a l'interior du son II
George Balint - Suite pour piano (primă audiție absolută)
Octavian Nemescu - Spectacol pentru o clipă
Dan Dediu - Idyll, Choral und Guerrilla op.77
Ora 20 - RECITAL EXTRAORDINAR JOHNNY RĂDUCANU, invitată Teodora ENACHE
"Sonuri contemporane de jazz"

Sursa informațiilor: Caietul-Program al festivalului.


Festival
Copyright: cIMeC 1999