Cuvânt înainte
Festivalul Internațional
"Întâlnirile muzicii noi"

ediția I, 12 - 13 iulie 1997
Brăila, România
HOME

Sâmbătă, 12 iulie - ora 12
Sala "Pro Arte" a Inspectoratului pentru Cultură al județului Brăila
CONFERINȚĂ DE PRESĂ
susținută de Sorin Lerescu, director și comitetul de organizare al festivalului Gheorghe Vasile, Anton Lungu, Victor Șerb, Maria Pușcaciu, Elena Bentaru, Stoica Angelescu, Boldeanu Vasilica

Sâmbătă, 12 iulie - ora 19
Esplanada Dunării
NISIPURI MIȘCĂTOARE, spectacol de muzică și expresie plastică contemporană interpretat de Compania de Dans "CONTEMP" a Teatrului de Operetă "Ion Dacian" din București.
Regia și coregrafia: Adina Elena Cezar. Asistent coregraf: Liliana Iorgulescu.
În caz de timp nefavorabil spectacolul va avea loc în holul monumental al Teatrului "Maria Filotti"

Duminică, 13 iulie - ora 17
Sala "Pro Arte" a Inspectoratului pentru Cultură al județului Brăila
RECITAL DE LIEDURI - Bianca MANOLEANU - soprană, Remus MANOLEANU - pian
În program:
George Enescu - Cânt tăcut (versuri F. Gregh)
Serghei Prokofiev - din ciclul "Cinci cântece fără cuvinte", liedurile nr. 1, 2, 4
Alban Berg - Die Nachtigal, Schlisse mir die Augen beide (versuri Th. Storm)
Paul Hindemith - din ciclul "Das Marienleben" (versuri Rainer Maria Rilke), liedul Stillung Maria mit dem Aufenstandenen
Benjamin Britten - din ciclul "Les Illuminations" (versuri Arthur Rimbaud), liedurile Being Beauteous, Antique
Cornelia Tăutu - Trias (versuri Mihai Eminescu - 1. Peste vârfuri 2. Strigoii 3. Stelele-n cer)
Adrian Pop - Șapte fragmente (versuri Tristan Tzara)
Edé Terényi - Amor Sanctus
George Enescu - Morgengebet (versuri Carmen Sylva)

Duminică, 13 iulie - ora 19
Sala "Pro Arte" a Inspectoratului pentru Cultură al județului Brăila
CONCERTUL Grupului de Muzică Nouă TRAIECT: Lucica NICOLAE (pian), Viorica NAGY (violoncel), Georgeta Scurtu (percuție), Cătălin Țuțuianu (vioară), Sorin Oancea (clarinet), Alexandru Hanganu (flaut), Leonard Pădureț (trombon). Conducerea muzicală: Sorin Lerescu.
În program:
Cornel Țăranu - Traiectorii pentru ansamblu (lucrare dedicată Ansamblului TRAIECT)
Adrian Iorgulescu - Improvizație pentru violoncel solo
Joshua Chan - Moments pentru flaut, violoncel și pian
Iannis Xenakis - Mica "S" pentru vioară solo
Sorin Lerescu - Eikona pentru 7 instrumentiști

Sursa informațiilor: Caietul-Program al festivalului.


Festival
Copyright: cIMeC 1998