Festivalul Internațional "Întâlnirile muzicii noi"
("Meetings of New Music" International Festival )

ediția a VII-a, 22 - 24 august 2003
Brăila, România
HOME

VINERI, 22 august (Friday, August 22)

Teatrul "Maria Filotti"
Ora 13 - CONFERINȚĂ DE PRESĂ

Ora 14 - CONFERINȚA - "Matematica muzicii și muzica matematicii: Iannis Xenakis" susținută de prof. Marilena NICULESCU, Director al Direcției Județene pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Brăila

Ora 15 - LANSARE DE CARTE - Volumul de versuri "ROGVAIV" de ARTHUR VERONA

Ora 18 - GRUPUL DE MUZICĂ NOUĂ "TRAIECT" din București (I)

Viorica NAGY - violoncel, Geanina SĂVEANU - vioară, Andrei PODLACHA - pian, Augustin CREZNARU - flaut, Eugen NIȚĂ - trombon, Marius MERAGIU - percuție
Alexandru POPESCU - clarinet, Diana TOMA - violă
Conducerea muzicală: Sorin Lerescu
În program (Works by):
George Balint - 12 LOVITURI pentru ansamblu **
Athanasia Tzanou (Franța) - ELEGIA pentru vioară, pian și percuție *
Sorin Lerescu - VOICES pentru flaut, clarinet, trombon și percuție
Fred Popovici - ITINERAIRES A L'INTERIEUR DU SON pentru ansamblu
instrumental și live-electronic (versiune nouă, definitivă)
Dusan Bavdek (Slovenia) - QUARKS pentru vioară și pian
Laurențiu Gondiu (Republica Moldova) - BICORDIE pentru ansamblu **

Esplanada Dunării
Ora 21 - Ansamblul PRO CONTEMPORANIA (I)
Irinel ANGHEL - acordeon, percuții; Andrei KIVU - violoncel, saxofon, flaut, deff, khaen, shofar; Sorin ROMANESCU - chitară.
Invitată: Franziska BAUMANN - flaut, voce (Elveția)
SoundMixImpro, concert electro-etno-jazz

Un jam-session (Impro) prilejuit de întâlnirea (Mix) a trei domenii muzicale (SOUND): muzica tradițională a diverselor culturi, jazz-ul și sonoritățile de avangardă ale muzicii contemporane.

SÂMBĂTĂ, 23 august (Saturday, August 23)

Teatrul "Maria Filotti"
Ora 11 - WORKSHOP DE COMPOZIȚIE
Audiții comentate, dezbateri între compozitori și public despre fenomenul muzical contemporan.
Ștefan Niculescu - SIMFONIA a IV-a "DEISIS"
Tiberiu Olah - SIMFONIA a IV-a
Doina Rotaru - "L'ETERNEL RETOUR"
Octavian Nemescu - ALPHA, OMEGA - recidiva
Laura Manolache - "AMINTIRI" - Concert pentru flaut și orchestră

Ora 18 - Franziska BAUMANN (Elveția) - voce și mijloace electronice
VOICE SPHERE - where all the frozen things went ... *
Ora 20 - GRUPUL DE MUZICĂ NOUĂ "TRAIECT" din București (II)
Viorica NAGY - violoncel, Geanina SĂVEANU - vioară, Andrei PODLACHA - pian, Augustin CREZNARU - flaut, Alexandru POPESCU - clarinet, Diana TOMA - violă
În program (Works by):
Andrea Talmelli (Italia) - OMAGGIO A CALVINO *
I - La Molle luna per flauto e pianoforte
II - L'Origine degli Uccelli per flauto solo
III - I Cristalli per violino, violoncello, pianoforte
IV - Il Sangue, il Mare per violino, flauto, viola, clarinetto, violoncello, pianoforte

DUMINICĂ 24 august (Sunday, August 24)

Teatrul "Maria Filotti"
Ora 11 - COLOCVIU DE CRITICĂ MUZICALĂ
Tema: Muzica spectrală

Participă: Andrea TALMELLI (Italia), Franziska BAUMANN (Elvetia), Yael ACHER (Danemarca), Laurențiu GONDIU (Republica Moldova), Irinel ANGHEL, Laura MANOLACHE, George BALINT, Sorin LERESCU, Fred POPOVICI.
Ora 18 - PRO CONTEMPORANIA (II)
Irinel ANGHEL - pian, acordeon, percuții; Andrei KIVU - violoncel, saxofon, flaut, deff, khaen, shofar
În program (Works by):

Irinel Anghel - Arrets II **
Adrian Iorgulescu - Patru inscripții sonore
Ari Ben Shabetai - ForteCelloPiano
Andrei Kivu - Spin **
Sorin Lerescu - Piano-Canto
Irinel Anghel - Images flottantes II

Esplanada Dunării
Ora 21 - YAEL ACHER (Danemarca) - flaut
Contemporary Solo - Flute and electronic tracks

Muzica de Yael Acher: *
Bells for Flute and Noise
Collage 2 for Flute and Electronics
Free Suite I-VIII for Solo Flute
I Introduction (Maestoso)
II Navajo Flight (Fantasy)
III Light Shapes (Ostinato)
IV Expanding (Fantasy, ad lib)
V Birds Play (Scherzando)
VI Inner Velocity (Adagio con Moto)
VII Transparency (Meditativo)
VIII Blowing Light Waves (Dolce)
Audio Imagery - Abstract I-IV, for Flute and Electronics
Sinai Pastoral for Solo Flute
Illuminations for Solo Flute

NOTĂ:
* primă audiție românească
** primă audiție absolută


Organizatori (Organization): Ministerul Culturii și Cultelor; Societatea Română de Radiodifuziune; Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România; Consiliul Județean Brăila; Direcția Județeană pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Brăila; Sețtiunea Națională Română a Societății Internaționale de Muzică Contemporană (SNR-SIMC); Școala de Arte "Vespasian Lungu" Brăila; Teatrul "Maria Filotti" Brăila.

Sponsori (Sponsors): CONNEX; S.C. ASIBAN S.A.; PRO HELVETIA - Fondation suisse pour la culture; AMBASADA DANEMARCEI; ISTITUTO MUSICALE „ACHILLE PERI" Reggio Emilia.

Fondator și Director Artistic (Founder and Artistic Director): Sorin LERESCU.

Comitetul de organizare: Marilena Niculescu, Veronica Dobrin, George Romeo Bunea.


Textele la care se fac trimiteri sunt preluate din Caietul-Program al festivalului (inclusiv ediții anterioare).

Festival
Copyright: cIMeC 2003