HOME

Coperta FESTIVALUL INTERNAȚIONAL „ÎNTÂLNIRILE MUZICII NOI”
("MEETINGS OF NEW MUSIC" International Festival)

ediția a VII-a, 22 - 24 august 2003


Brăila, România


Ediția din acest an a Festivalului Internațional ÎNTÂLNIRILE MUZICII NOI de la Brăila își propune să aducă în prim-plan ideea de experiment, în ceea ce privește devenirea temporală a substanței muzicale ca atare. Muzica însăși se restructurează pe sine, de la o epocă la alta, prin modalități dintre cele mai diverse de „intrare în sunet” , de articulare a unor suprafețe timbrale insolite, turnate în tiparele clasice ale formei sau în structuri sonore neconvenționale. Ne vom găsi astfel în aceste zile, la Brăila, în fața unor ingemănări, aproape imperceptibile intre genuri muzicale de tipul beat, pop, jazz, electro/ instrumental jazz, etno alături de sonorități de avangardă ale muzicii contemporane sau de universul mijloacelor electronice de producere și mixare ale sunetului. Spectacolul de muzică contemporană va fi în acest fel un summum de idei de construcție sonoră cu aura unui eveniment cu rezonanţe în conștiința celor de azi.

Sorin LERESCU, Caietul-program al Festivalului Internațional ÎNTÂLNIRILE MUZICII NOI: 2003


VINERI, 22 august (Friday, August 22)

Teatrul „Maria Filotti”

Ora 13 - CONFERINȚĂ DE PRESĂ

Ora 14 - CONFERINȚA „Matematica muzicii și muzica matematicii: Iannis Xenakis” susținută de prof. Marilena NICULESCU, Director al Direcției Județene pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Brăila


Ora 15 - LANSARE DE CARTE - Volumul de versuri „ROGVAIV” de ARTHUR VERONA


Ora 18 - GRUPUL DE MUZICĂ NOUĂ „TRAIECT” din București (I)

Viorica NAGY - violoncel, Geanina SĂVEANU - vioară, Andrei PODLACHA - pian, Augustin CREZNARU - flaut, Eugen NIȚĂ - trombon, Marius MERAGIU - percuție
Alexandru POPESCU - clarinet, Diana TOMA - violă
Conducerea muzicală: Sorin Lerescu

În program (Works by):
George Balint - 12 LOVITURI pentru ansamblu (primă audiție absolută)
Athanasia Tzanou (Franța) - ELEGIA pentru vioară, pian și percuție (primă audiție românească)
Sorin Lerescu - VOICES pentru flaut, clarinet, trombon și percuție
Fred Popovici - ITINERAIRES A L'INTERIEUR DU SON pentru ansamblu
instrumental și live-electronic (versiune nouă, definitivă)
Dusan Bavdek (Slovenia) - QUARKS pentru vioară și pian
Laurențiu Gondiu (Republica Moldova) - BICORDIE pentru ansamblu (primă audiție absolută)



Esplanada Dunării

Ora 21 - Ansamblul PRO CONTEMPORANIA (I)
Irinel ANGHEL - acordeon, percuții; Andrei KIVU - violoncel, saxofon, flaut, deff, khaen, shofar; Sorin ROMANESCU - chitară.
Invitată: Franziska BAUMANN - flaut, voce (Elveția)
SoundMixImpro, concert electro-etno-jazz

Un jam-session (Impro) prilejuit de întâlnirea (Mix) a trei domenii muzicale (SOUND): muzica tradițională a diverselor culturi, jazz-ul și sonoritățile de avangardă ale muzicii contemporane.




SÂMBĂTĂ, 23 august (Saturday, August 23)

Teatrul „Maria Filotti”

Ora 11 - WORKSHOP DE COMPOZIȚIE
Audiții comentate, dezbateri între compozitori și public despre fenomenul muzical contemporan.
Ștefan Niculescu - SIMFONIA a IV-a „ DEISIS”
Tiberiu Olah - SIMFONIA a IV-a
Doina Rotaru - „ L'ETERNEL RETOUR”
Octavian Nemescu - ALPHA, OMEGA - recidiva
Laura Manolache - „ AMINTIRI” - Concert pentru flaut și orchestră



Ora 18 - Franziska BAUMANN (Elveția) - voce și mijloace electronice
VOICE SPHERE - where all the frozen things went ... (primă audiție românească)


Ora 20 - GRUPUL DE MUZICĂ NOUĂ „TRAIECT” din București (II)
Viorica NAGY - violoncel, Geanina SĂVEANU - vioară, Andrei PODLACHA - pian, Augustin CREZNARU - flaut, Alexandru POPESCU - clarinet, Diana TOMA - violă

În program (Works by):
Andrea Talmelli (Italia) - OMAGGIO A CALVINO (p.a.românească)
I - La Molle luna per flauto e pianoforte
II - L'Origine degli Uccelli per flauto solo
III - I Cristalli per violino, violoncello, pianoforte
IV - Il Sangue, il Mare per violino, flauto, viola, clarinetto, violoncello, pianoforte




DUMINICĂ 24 august (Sunday, August 24)

Teatrul „Maria Filotti”

Ora 11 - COLOCVIU DE CRITICĂ MUZICALĂ
Tema: Muzica spectrală
Participă: Andrea TALMELLI (Italia), Franziska BAUMANN (Elvetia), Yael ACHER (Danemarca), Laurențiu GONDIU (Republica Moldova), Irinel ANGHEL, Laura MANOLACHE, George BALINT, Sorin LERESCU, Fred POPOVICI.



Ora 18 - PRO CONTEMPORANIA (II)
Irinel ANGHEL - pian, acordeon, percuții; Andrei KIVU - violoncel, saxofon, flaut, deff, khaen, shofar

În program (Works by):

Irinel Anghel - Arrets II (primă audiție absolută)
Adrian Iorgulescu - Patru inscripții sonore
Ari Ben Shabetai - ForteCelloPiano
Andrei Kivu - Spin (primă audiție absolută)
Sorin Lerescu - Piano-Canto
Irinel Anghel - Images flottantes II



Esplanada Dunării

Ora 21 - YAEL ACHER (Danemarca) - flaut

Contemporary Solo - Flute and electronic tracks
Muzica de Yael Acher: (primă audiție românească)
Bells for Flute and Noise
Collage 2 for Flute and Electronics
Free Suite I-VIII for Solo Flute
I Introduction (Maestoso)
II Navajo Flight (Fantasy)
III Light Shapes (Ostinato)
IV Expanding (Fantasy, ad lib)
V Birds Play (Scherzando)
VI Inner Velocity (Adagio con Moto)
VII Transparency (Meditativo)
VIII Blowing Light Waves (Dolce)
Audio Imagery - Abstract I-IV, for Flute and Electronics
Sinai Pastoral for Solo Flute
Illuminations for Solo Flute


Organizatori (Organization): Ministerul Culturii și Cultelor; Societatea Română de Radiodifuziune; Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România; Consiliul Județean Brăila; Direcția Județeană pentru Cultură, Culte și Patrimoniu Cultural Național Brăila; Secțiunea Națională Română a Societății Internaționale de Muzică Contemporană (SNR-SIMC); Școala de Arte „Vespasian Lungu” Brăila; Teatrul „Maria Filotti” Brăila.

Sponsori (Sponsors): CONNEX; S.C. ASIBAN S.A.; PRO HELVETIA - Fondation suisse pour la culture; AMBASADA DANEMARCEI; ISTITUTO MUSICALE „ACHILLE PERI” Reggio Emilia.

Fondator și Director Artistic (Founder and Artistic Director): Sorin LERESCU.

Comitetul de organizare: Marilena Niculescu, Veronica Dobrin, George Romeo Bunea.


* Textele la care se fac trimiteri sunt preluate din Caietul-Program al festivalului (inclusiv ediții anterioare).


[Festival]
Copyright: cIMeC 2003