Cuvânt înainte
Festivalul Internațional "Întâlnirile muzicii noi"
(The International Festival "Meetings of New Music")
ediția a VI-a, 16 - 17 iulie 2002
Brăila, România



HOME


MARȚI, 16 iulie / Tuesday, July 16

Teatrul "Maria Filotti", Foyer / "Maria Filotti" Theatre
Ora 13 - CONFERINȚĂ DE PRESĂ / Press Conference
Ora 14 - LANSARE DE CARTE / New Musical Books

Carmen Stoianov - Neoclasicism muzical românesc, Editura Fundației România de Mâine, București, 2001.
Sorin Lerescu - Teatrul instrumental, Editura Fundației România de Mâine, București, 2001.
Mihaela Stănculescu-Vosganian - Tipologii polifonice în muzica românească contemporană, Editura Muzicală, București, 2002.; Modalități tehnico-expresive ale saxofonului în lucrări românești concertante, Editura Muzicală, București, 2002.

Teatrul "Maria Filotti", Sala Mare / "Maria Filotti" Theatre
Ora 16 - GRUPUL DE MUZICĂ NOUĂ "TRAIECT" din București
/ TRAIECT Ensemble
Viorica Nagy - violoncel, Geanina Săveanu - vioară, Alexandru Hanganu - flaut, Cristian Mancaș - clarinet, Alexandru Nagy - percuție, Andrei Podlacha - pian, Constantin Burdun - trombon
Conducerea muzicală (Conductor): Sorin LERESCU
În program (Works by):
Christine McCombe (Australia) - Anregung pentru vioară, violoncel și pian*
Dmitri Lybin (Belarus) - Lamento with cradle song pentru vioară solo*
Anna Korotkina (Belarus) - The Bells of Belarus pentru vioară, percuție și pian*
Jurgis Juozapaitis (Lituania) - Segles pentru flaut solo*
Petru Stoianov (România) - Pe un cadran solar III pentru violoncel solo
Maya Badian (Canada) - Yes, it's blues time! pentru clarinet și pian*
Carmen Petra-Basacopol (România) - Picturi naive pentru clarinet, trombon, vioară, violoncel, pian și percuție**

Teatrul "Maria Filotti", Sala de conferințe / "Maria Filotti" Theatre
Ora 18 - GRUPUL INTER-ART
din București / INTER-ART Group (Romania)
Spectacol de expresie muzicală și coregrafică contemporană.
În program:
Adrian Iorgulescu (România) - Despre noi, ciclu de lieduri pentru mezzo-soprană și violoncel
Coregrafia (Choreography): Liliana IORGULESCU
Soliști dansatori (Dancers): Liliana IORGULESCU și Răzvan MAZILU (dansatori)
Luciano Berio (Italia) - Sequenza V pentru trombon
Solist: Barrie WEBB (trombon)
Mihaela Stănculescu-Vosganian (România) - Interferențe africane (4 percuționiști).
Coregrafia (Choreography): Liliana IORGULESCU / Breathining
Soliști dansatori (Dancers): Liliana IORGULESCU și Răzvan MAZILU (dansatori)
Barrie Web (Marea Britanie) - Second Skin for didgeridoo and tape
Coregrafia (Choreography): Liliana IORGULESCU
Soliști: Barrie WEBB (didgeridoo), Liliana IORGULESCU (dansatoare)
Mihaela Stănculescu-Vosganian (România) - Sonata pentru clarinet
Coregrafia (Choreography): Liliana IORGULESCU și Răzvan MAZILU / Eu și Eu și ... poate
Solist Dancer): Răzvan MAZILU (dansator)
Mihaela Stănculescu-Vosganian (România) - Monologue for trombone*
Solist (Soloist): Barrie WEB (trombon)
Mihaela Stănculescu-Vosganian (România) - Interferențe armenești pentru mezzo-soprană, clarinet și cvartet de coarde
Coregrafia (Choreography): Liliana IORGULESCU
Solistă (Dancer): Liliana IORGULESCU (dansatoare)

Școala de Arte "Vespasian Lungu", Sala PRO ARTE / PRO ARTE Hall
Ora 19.30 - WORKSHOP DE COMPOZIȚIE
/ Composition Workshop
Opus-uri pentru pian interpretate de compozitori, audiții comentate, dezbateri între compozitori și public despre fenomenul muzical contemporan.
În program (Works by):
Adrian Iorgulescu (România) - Hypostasis II
George Balint (România) - "Pe teme de colind... " suită pentru pian
Maia Ciobanu (România) - Concert pentru percuție și bandă magnetică
Fred Popovici (România) - Triple Concerto
Livia Teodorescu-Ciocănea (România) - Sonatina buffa pentru pian la 4 mâini
Vladimir Beleaev (Republica Moldova) - In Memoriam pentru ansamblu instrumental*
Irinel Anghel (România) - Cei trei care-au visat
Octavian Nemescu (România) - Nonsimfonia a V-a ( a sfârșiturilor)
Liviu Dănceanu (România) - "Șapte zile"- concert pentru trombon și orchestră


MIERCURI, 17 iulie / Wednesday, July 17

Teatrul "Maria Filotti", Foyer / "Maria Filotti" Theatre
Ora 11 - COLOCVIU DE CRITICĂ MUZICALĂ / Symposium
Tema: Viziuni sincretice în muzica contemporană / Syncretic Ideas in the Contemporary Music
Participă (Invited lectures): Joel Thomas Crotty, Peter Handsworth, Christine McCombe (Australia); Dmitri Lybin, Anna Korotkina (Belarus); Lkhagvasuren Otgonbator (Mongolia); Carmen Stoianov, Doina Rotaru, Maia Ciobanu, Carmen Petra-Basacopol, Livia Teodorescu, Sorin Lerescu, Petru Stoianov, George Balint, Fred Popovici (România).

Teatrul "Maria Filotti", Sala mare / "Maria Filotti" Theatre
Ora 16 - LUDMILA AMELINA
- percuție, MIHAIL COREȚCHI - clarinet (Republica Moldova)
În program (Works by):
Sorin Lerescu (România) - TEMPERO
Luca Vaneschi (Italia) - ELLAG*
Matteo Segafredo (Italia) - NEFERTITI*
Mario Pagliarani (Elveția) - ALCUNI PARTICOLARI OSCURI*
Michael Jarrell (Elveția) - ASSONANCE
Ghenadie Ciobanu (Republica Moldova) - DIN CÂNTECELE ȘI DANSURILE LUNII MELANCOLICE NR.2, NR.3*
Ora 17.30 - RECITAL DE PIAN ȘI CONFERINȚĂ / Piano recital and Conference: DMITRY LYBIN (Belarus)
În program (Works by):
Charles Ives (S.U.A) - Song without (good)Words*
Laurențiu Gondiu (Republica Moldova) - La Putna, Doinind din ciclul 8 piese pentru pian*
Dmitri Lybin (Belarus) - 3 pieces per piano: Prelude on white keys, Mazurca, Pastoral on blaks*
Yury Povolotsky (Israel) - Tu madre cuando te pario from 7 traditional Jewish melodies per piano*
Vyacheslav Kuznetsov (Belarus) - Bestiarium: Phoinix, Chimaira, Minotauros, Sphinx, Kentauros
Henry Cowell (S.U.A.) - Aeolian Harp*
Ora 19 - RECITAL: PETER HANDSWORTH - clarinet (Australia)
Își dă concursul: Andrei Podlacha - pian (România)
În program (Works by):
Don Banks (Australia) - Prologue, Night Piece and Blues for two (1968)*
Doina Rotaru (România) - Fum pentru clarinet solo (1996)
Bong-Ho Kim (Coreea de Sud) - Ship Jang Saeng I (2000)
Peter Mcilwain (Australia) - Instrumental Landscape #2 (2002)**
Peteris Vasks (Letonia) - Moments musicaux (1977)*

Esplanada Dunării
/ The Danubian Esplanade
Ora 20.30 - RECITAL: BARRIE WEBB
(Marea Britanie) - trombon, didgeridoo, live electronic și bandă magnetică
BIG STEEL DRUM
Muzică pop* de (Pop Music by): Ty Unwin și Barrie Webb
Ty Unwin - BIG STEEL DRUM (trombon, tape)
Ty Unwin - AFRICAN VIOLET (tape)
Barrie Webb - SECOND SKIN (didgeridoo, clapsticks, tape)
Ty Unwin - BIG WHEEL (trombon, tape)

NOTĂ:
* primă audiție românească
** primă audiție absolută


Organizatori(Organization): Ministerul Culturii și Cultelor; Direcția Județeană pentru Cultură, Culte și Patrimoniul Cultural Național Brăila; Societatea Română de Radiodifuziune - Canalul România Muzical; Uniunea Compozitorilor și Muzicologilor din România; Secțiunea Națională Română a Societății Internaționale de Muzică Contemporană; Consiliul Județean Brăila; Centrul de Cultură pentru Tineret Brăila; Școala de Arte "Vespasian Lungu" Brăila; Teatrul "Maria Filotti" Brăila.

Sponsori (Sponsors): S.C. ASIBAN S.A.; MONASH UNIVERSITY (Australia); HUDDERSFIELD UNIVERSITY (Marea Britanie); S.C. TRAIAN S.A. BRĂILA; COCA COLA GALAȚI.

Fondator și Director Artistic (Founder and Artistic Director): Sorin LERESCU.

Comitetul de organizare: Marilena Niculescu, Veronica Dobrin, Mirela Enăchescu, Cristiana Trică, George Romeo Bunea, Rodica Antonescu, Mihaela Gheorghe, Fred Popovici.

Textele sunt preluate din Caietul-Program al festivalului (inclusiv ediții anterioare).


Festival
Copyright: cIMeC 2002