Cuvânt înainte
Festivalul Internațional
"Întâlnirile muzicii noi"

ediția a IV-a, 11 - 15 iulie 2000
Brăila, România
HOME


JOI, 13 iulie
Teatrul "Maria Filotti"
Ora 13 - CONFERINȚĂ DE PRESĂ
Ora 17 - RECITAL: Irena HAVLOVA - viola da gamba (alto), pian, percuție, voce; Vojtech HAVEL - viola da gamba (tenor), violoncel, pian, orgă, harmonium, percuție, voce (Republica Cehă) - Școli muzicale contemporane (I): REPUBLICA CEHĂ
Ora 18,30 - TRIO APERTO (România) - Școli muzicale contemporane (II): ROMÂNIA
Ladislau CSENDES (vioară, violă), Cornelia DEMIAN (vioară), Adrian DEMIAN (vioară)
În program:
Tiberiu Olah - Sonata pentru vioară și bandș magnetică
Dan Dediu - 3 piese pentru două viori
Nicolae Beloiu - Sonata pentru violă solo
Fred Popovici - "Soupir d'un son" (variantă pentru 3 viori)
Dora Cojocaru - Violinissimo pentru 3 viori

VINERI, 14 iulie
Teatrul "Maria Filotti"
Ora 11 - COLOCVIU DE CRITICĂ MUZICALĂ cu tema: Opera contemporană
Participă compozitorii: Eve DUNCAN (Australia), președintele Ligii Compozitorilor din Melbourne; John McLACHLAN (Irlanda), director executiv al Asociației Compozitorilor Irlandezi; Dmitry LYBIN (Belarus); Leontios HADJILEONTIADIS (Grecia); Maia CIOBANU, Sorin LERESCU (director artistic al Festivalului International ÎNTÂLNIRILE MUZICII NOI), Fred POPOVICI (consilier în Ministerul Culturii), George BALINT (director artistic al Operei Naționale Române) și muzicologul Vasile DONOSE (prim-vicepreședinte al Uniunii Interpreților, Coregrafilor și Criticilor Muzicali).
Ora 18 - GRUPUL DE MUZICĂ NOUĂ "TRAIECT"
Conducerea muzicală: Sorin LERESCU. Viorica NAGY (violoncel), Raluca FLORESCU (vioară), Alexandru HANGANU (flaut), Răzvan GACHI (clarinet), Andrei PODLACHA (pian), Leonard PĂDUREȚ (trombon), Mihai VORONEANU (percuție).
În program:
John McLachlan (Irlanda) - Concords
Arne Mellnas (Suedia) - Riflessioni (p.a.)
James Clarke (Marea Britanie) - Delirium (p.a.)
Maia Ciobanu (România) - Veni-va
Leontios Hadjileontiadis (Grecia) - Wavelets (p.a.)
George Balint (România) - Prezențe (p.a.abs.)
Dmitry Lybin (Belarus) - Brought to the coast (p.a.)
Ora 20 - RECITAL DE PERCUȚIE Alexandru MATEI
În program:
Dan Voiculescu (România) - "Flori"
Adrian Rațiu (România) - "Ecouri"
Ștefan Niculescu (România) - Solo pentru vibrafon și marimbafon
Liviu Dănceanu (România) - "L'abime de Pascal"
Mark Glentworth (SUA) - "Blues for Gilbert"

SÂMBĂTĂ, 15 iulie
Teatrul "Maria Filotti"
Ora 11 - GRUPUL DE MUZICĂ NOUĂ "TRAIECT" - Școli muzicale contemporane (II): AUSTRALIA
Conducerea muzicală: Sorin LERESCU. Viorica NAGY (violoncel), Raluca FLORESCU (vioară), Alexandru HANGANU (flaut), Răzvan GACHI (clarinet), Andrei PODLACHA (pian), Leonard PĂDUREȚ (trombon), Mihai VORONEANU (percuție).
În program:
Brigid Burke - Three sounds on buildings (p.a.)
Warren Burt- Three Swift Mornings on Mount Gravatt (p. a.)
Peter Tahourdin - Raga music 4 - for two (p.a.)
Howard Dillon - What? (p.a.)
Joseph Giovinazzo - "Nen Danse" (p. a.)
Brendan Colbert - Agite I (p. a.)
Brenton Broadstock- Beast from Air (p.a.)
Eve Duncan - "Star Traiect" (p.a.abs.)
Ora 18.30 - RECITAL DE TROMBON: BARRIE WEBB (Marea Britanie)
Jeon Yk-yong (Coreea de Sud) - "Crazy" (1999) (p.a.)
Heather Dixon (Anglia) - Anger.Softly.Mine (1999) (p.a.)
James Liddle (Anglia) - Samizdat (2000) (p.a.)
Masato Kouchi (Japonia) - Sociological Japan (1999)
Katsuji Maeda (Japonia) - Intermezzo (1999)
Takashi Fujii (Japonia) - Dancing Bones (1999)
Luciano Berio (Italia) - Sequenza 5 (1966)
Ora 20 - RECITAL DE JAZZ: Johnny RĂDUCANU

* Textele sunt preluate din Caietul-Program al festivalului (inclusiv ediții anterioare).


Festival
Copyright: cIMeC 2000