HOME

EDITION MODERN/ELITESOUND și SOCIETATEA ROMÂNĂ DE RADIODIFUZIUNE

are plăcerea să vă invite

Luni 3 mai, de la ora 18 și de la ora 20, în STUDIOUL "MIHAIL JORA"

Marți 4 mai și Miercuri 5 mai, de la ora 18 și de la ora 20, în STUDIOUL "ALFRED ALESSANDRESCU"

la cea de a 3-a ediție a

FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL AL MUZICII ELECTRONICE ȘI DE COMPUTER "ACOUSMANIA 2004"

- un mare eveniment internațional -

În cele 6 concerte se vor prezenta 60 de compozitori din Franța, Anglia, Germania, SUA, Japonia, Austria, Suedia, Turcia, Belgia, România, 65 de lucrări, 35 de prime audiții românești și absolute, în cele mai actuale și diverse genuri, mari soliști și ansambluri de notorietate internațională, dans modern, instalații plastice, sculptură live, computer video art, filme, expoziții. Un adevărat regal de artă nouă.


SOCIETATEA ROMÂNĂ DE RADIODIFUZIUNE / ROMANIAN RADIO BROADCASTING CORPORATION

EDITION MODERN / ELITESOUND

A C O U S M A N I A 2004 BUCUREȘTI / BUCHAREST

Festivalul Internațional al Muzicii Electronice și de Computer (Ediția a III-a) /

The International Festival of Electronic and Computer Music (Third Edition)

Directori artistici / Artistic Directors:

Iancu DUMITRESCU

Ana-Maria AVRAM

Soliști / Soloists:

Clarisse CLOZIER ( Franța / France), Lisa CELLA (USA), Tim HODGKINSON (Anglia / UK), Robert REIGLE (USA), Morris PALTER (USA), Cornelia PETROIU, Ioan-Marius LĂCRARU, Ion GHIȚĂ, Emil VIȘENESCU, Ladislau CSENDES, Dolores CHELARIU

IMEB (Bourges, Franța / France)

NOISE Ensemble (USA), HYPERION Ensemble

A Glass & Sound Installation by / Instalație de sticlă și sunet de Ioan NEMȚOI

"SINCRETIC ART DANCE" - Raluca IANEGIC

coregrafie și interpretare : Mădălina MECHENICI, Diana FERENCZ, Carmen PETRESCU, Mădălina GHIȚULESCU, Mihaela DUNGA, Nadica STROJIC, Raluca POPA

VisualArtPerformance: Raluca GHIDEANU & Ana-Maria POP

Mulțumiri consilierilor artistici ce au contribuit la elaborarea acestui program / Thanks to the artistic contributors to this program and to the selection of works :

Harry HALBREICH (Bruxelles)

Françoise BARRIÈRE (Bourges)

L'Institut International de Musique Electroacoustique de Bourges

Radu STAN (Paris)

GRM - (INA) Radio France

Daniel TERUGGI (Paris)

Christian ZANESSI (Paris)

Jean-Paul DESSY (Bruxelles)

Victor ESKENASY (Praga)

Costin CAZABAN (Paris)

Horațiu RĂDULESCU (Montreux)

ART ZOYD (Maubeuge)

Gérard HOURBETTE

CCMIX (Centre de Création Musicale Iannis Xenakis) Paris

Gérard PAPE (Paris)

Ars Electronica - ORF Linz

ORF Wien

TAKTLOS Bern

Casa de Discuri /The CD Label "OR Some Computer Music"

ReR Megacorp - London

LMC (London Musicians' Collective) - London & BBC Radio 3

THE WIRE -London

FORCED EXPOSURE (USA)

ANOMALOUS RECORDS (USA)

MUSICWORKS Toronto

G.M.V.L (Groupe Musiques Vivantes Lyon)

Mulțumiri pentru sprijinul acordat / Thanks for their support to :

Institutul Francez, București / French Institute Bucharest

U.N.A.T.C. "I. L.Caragiale"

Parteneri Media / Media Partners:

TVR CULTURAL , TVR 2

Sponsorizat de / sponsorized by Pro HELVETIA România

Luni 3 Mai, ora 18 / Monday, May 3, 18.00

Studioul de Concerte / Concert Hall "Mihail Jora"

Deschiderea Festivalului / Inauguration of the Festival

CUVÅNT ÎNAINTE / FOREWORD

Academician Cornel ȚĂRANU, Iancu DUMITRESCU, compozitor

Primul concert / First Concert

Institutul Internațional de Muzică Electronică din Bourges / The International Institute of Electronic Music Bourges

Soliști /soloists : Lisa CELLA (flaute /flutes) (USA), Morris PALTER (percuție / percussion) (USA), Cornelia PETROIU (violă/ viola), Tim HODGKINSON (clarinet, clarinet bas )(Anglia / UK), Robert REIGLE (saxofon/saxophone) (USA)

Christian CLOZIER "Par Pangloss Gymnopède" (p.a.) pentru bandă / for tape (Romanian premiere)

Alain SAVOURET "Le bois de la Goinfre" (p.a.) pentru violă și bandă / for viola and tape (Romanian premiere)

Solist / soloist : Cornelia PETROIU

Yves COFFY "Tentations Gazeuses" (p.a.) pentru bandă / for tape (Romanian premiere)

Yves PRIN "Mobile" (II B) (p.a.a.) pentru flaute, percuție și bandă / for flutes, percussion and tape (World premiere)

Soliști / soloists: Lisa CELLA, Morris PALTER

Pierre BOESWILLWALD "Comme un léger glissement" (p.a.)

pentru bandă / for tape (Romanian premiere)

Tim HODGKINSON "Fighting / Breathing"

pentru clarinet și bandă / for clarinet and tape

Solist/ soloist: Tim HODGKINSON

Sten HANSON "Cinq roches dans la rivière" (p.a.)

pentru flaut și bandă / for flute and tape (Romanian premiere)

Solistă / soloist: Lisa CELLA

pauză / interval

Schiță de portret / a composer's portrait sketch

Françoise BARRIÈRE

Solistă / soloist : Clarisse CLOZIER

"Dessus la mer" (p.a.)

muzică electronică/electronic music (Romanian premiere)

"Les parfums dans le soir" (p.a.)

poeme și muzică electronică/ poems and electronic music (Romanian premiere)

pauză / interval

Luni 3 Mai, ora 20.30 / Monday, May 3, 20.30

Studioul de Concerte / Concert Hall "Mihail Jora"

Al doilea concert / Second Concert

NOISE Ensemble

Ansamblul HYPERION / HYPERION Ensemble

SINCRETIC ART DANCE

Soliști / soloists : Lisa CELLA (flaute / flutes) (USA) , Tim HODGKINSON (clarinet) (Anglia / UK), Morris PALTER (percuție / percussion) (USA), Robert REIGLE (saxofon / saxophone) (USA)

GROB " Solo" (p.a.)

pentru bandă/for tape (Romanian premiere)

"SINCRETIC ART DANCE

Tim HODGKINSON "Watching into a hard stone" (p.a.a.)

pentru instrumente și sunete asistate de ordinator / for instruments and computer assisted sounds (world premiere)

Thomas LEHN "Die Klangraumer" (p.a.)

pentru sunete electronice și sintetizoare analogice / for electronic sounds and analogic synthetizers (Romanian premiere)

"SINCRETIC ART DANCE"

Ana-Maria AVRAM "Flamme" (p.a.a.)

pentru viole, violoncel, contrabași și sunete asistate de ordinator / violas, cello, doublebasses and computer assisted sounds (World premiere)

HYPERION Ensemble: Cornelia PETROIU, Ioan-Marius LĂCRARU, Dan JOIȚOIU, Ion GHIȚĂ, Dinu PETRACHE, Ciprian GHIȚĂ

Curtis ROADS "Sculptor" (p.a.)

pentru sunete de computer/ for computer sounds (Romanian premiere)

"SINCRETIC ART DANCE"

Iancu DUMITRESCU "Fulminations" (p.a.a.)

pentru pian preparat, instrumente și sunete asistate de ordinator/ for prepared piano, instruments and computer assisted sounds (World premiere)

Soliști/soloists: Morris PALTER, Tim HODGKINSON, Robert REIGLE Ansamblul HYPERION / HYPERION Ensemble: Cornelia PETROIU, Ioan-Marius LĂCRARU, Emil VIȘENESCU, Matei TEODORESCU, Orban GÖDRI, Constantin BURDUN, Gabriel ȚĂPLIGĂ, Florin SPERNEAC, Dan JOIȚOIU, Ion GHIȚĂ, Dinu PETRACHE, Alexandru STURZU, Petru TEODORESCU, Ciprian GHIȚĂ

PHOENICIA " Brownout: Non Specific Acoustic" (p.a.)

pentru bandă/for tape (Romanian premiere)

"SINCRETIC ART DANCE"

Mika TAANILA "A Physical Ring" (p.a.)

muzică electronică / electronic music (Romanian premiere)

"SINCRETIC ART DANCE"

Octav NEMESCU "Saecula Saeculorum"

muzică electronică / electronic music

"SINCRETIC ART DANCE"

Luni 3 Mai ora 11-14 și Marți 4 Mai ora 11-14 / Monday, May 3, 11 - 14 & Tuesday, May 4, 11 - 14

Atelier Muzical susținut de Dna Françoise BARRIERE : Institutul Internațional de Muzică Electronică din Bourges (IMEB)

Monday, May 3, Tuesday May 4, from11.00 - to 14.00

Musical workshop: Françoise BARRIERE form Bourges International Institute of Electronic Music (IMEB) France

în program/ pogramme

Christian CLOZIER "Quasars" (p.a.)

muzică electronică /electronic music (Romanian premiere)

Iancu DUMITRESCU " La Dérive de l'Ordre au Désordre" (p.a.a.)

muzică asistată de computer / computer assisted music (World premiere)

Octav NEMESCU " Lacul Lacrimilor" (p.a.a.) (fragment dintr-o muzică ambientală infinită / fragment from an infinite ambiental music)

muzică asistată de computer / computer assisted music (World premiere)

Marți 4 Mai, ora 18 / Tuesday, May 4, 18.00

Studioul de Concerte / Concert Hall "Alfred Alessandrescu"

Concertul Ansamblului "NOISE" NOISE Ensemble Concert (USA)

Lisa CELLA (flaute / flutes)

Morris PALTER (percuție / percussion)

Christian ZANESSI "Les mots de Stockhausen" (p.a.)

muzică electronică / electronic music (Romanian premiere)

Kaija SAARIAHO "Noa Noa" (p.a.)

pentru flaut și sunete asistate de computer / for flute and computer sounds (Romanian premiere)

Matthew BURTNER "Broken drum" (p.a.)

pentru percuție și bandă / for percussion and tape (Romanian premiere)

Jean-Claude RISSET "Elementa" (III) "Aer" (p.a.)

pentru instrumente și sunete asistate de ordinator/for instruments and computer assisted sounds (Romanian premiere)

Ana-Maria AVRAM "Labyrinthe Intérieur " (p.a.a.)

pentru flaut, percuție și sunete asistate de computer/ for flute, percussion and computer sounds (World premiere)

Javier ALVAREZ "Temazcal" (p.a.)

pentru percuție și bandă / for percussion and tape (Romanian premiere)

Robert ROWE "Flutter" (p.a.)

pentru flaut și computer / for flute and computer part (Romanian premiere)

Barry MOON "Articulations" (p.a.a.)

penru flaut, percuție și bandă / for flute, percussion and tape (World premiere)

Ulpiu VLAD "Rezonoanțe pe fond roșu" / "Resonances on a red backround" (p.a.a.) / pentru flaut, percuție, pian și sunete asistate de ordinator /for flute, percussion, piano and computer assisted sounds (World premiere)

pauză / interval

Marți 4 Mai, ora 20 / Tuesday, May 4, 20.00

Studioul de Concerte / Concert Hall "Alfred Alessandrescu"

al doilea concert / Second Concert

Performances, Installations, Extravagances

Alexandra SALINAS /Aeron BERGMAN "Revisionland" (p.a.)

pentru bandă/ for tape (Romanian premiere)

"SINCRETIC ART DANCE"

Florian HECKER "Y-Gwaot Phase Inv" & "Based-Polarisation-Modulated" (p.a.a.) pentru sintetizoare analogice și digitale / for analogic and digital synthetizers (world premieres)

Visual Art Performance: Raluca GHIDEANU & Maria POP

Francisco LÓPEZ "Buildings" (p.a.)

muzică electronică / electronic music (Romanian premiere)

"SINCRETIC ART DANCE"

Sorin LERESCU "Tempero"

pentru clarinet, percuție și bandă / for clarinet, percussion and tape

Soliști / soloists : Emil VIȘENESCU, Alexandru STURZU

Alper MARAL "Alp" & "SHO" (p.a.)

pentru sintetizoare/for synthetizers (Romanian premiere)

Mihaela VOSGANIAN "Sogni tra suoni"

pentru instrumente și sunete electronice / for instruments and electronic sounds

Soliste/ soloists : Mihaela VOSGANIAN, Irinel ANGHEL

Christopher DeLAURENTI "DFW" (p.a.a.)

pentru sunete asistate de ordinator /for computer assisted sounds (world premiere)

VisualArtPerformance: Raluca GHIDEANU & Maria POP

Irinel ANGHEL "Enigmes" (p.a.a.)

pentru chitară elecrică, live electronics și bandă/ for electric guitar, live electronics and tape (World premiere) Solistă / soloist : Irinel ANGHEL

Roland BREITENFELD "Oteth" (p.a.a.)

o compoziție pentru obiecte metalice și electronică / a composition for metal objects and electronics (World premiere)

Visual Art Performance: Raluca GHIDEANU & Maria POP

Daniel TERUGGI "Images Symphoniques "(p.a.)

pentru sunete asistate de ordinator / for computer assisted sounds (Romanian premiere)

"SINCRETIC ART DANCE"

Pascale CRITON " Objectiles" (p.a.)

pentru patru chitare acustice acordate în sfert de ton / for four acoustic guitars tuned in 1/4 tone (Romanian premiere)

VisualArt Performance: Raluca GHIDEANU & Maria POP

Chris ARRELL "REEL" & "A" is for Andiamo" (p.a.a.)

muzică electronică, comandă a Festivalului ACOUSMANIA / electronic music, a commission of ACOUSMANIA International Festival (World premiere)

"SINCRETIC ART DANCE"

Mehmet Can ÖZER "Subjective Truth "

muzică electronică/ electronic music

VisualArt Performance: Raluca GHIDEANU & Maria POP

Miercuri, 5 Mai ora 18 / Wednesday May 5, 18.00

Studioul de Concerte / Concert Hall "Alfred Alessandrescu"

Primul Concert / First Concert

Concertul Ansamblului HYPERION / HYPERION Ensemble Concert

Cornelia PETROIU, Ladislau CSENDES, Ioan-Marius LĂCRARU (violă, vioară / viola, violin ), Emil VIȘENESCU, Matei TEODORESCU (clarinet), Dan JOIȚOIU (violoncel / cello), Ion GHIȚĂ, Dinu PETRACHE, Ciprian GHIȚĂ (contrabas / doublebass), Orban GÖDRI (fagot / bassoon), Constantin BURDUN (trombon / trombone), Florin SPERNEAC (oboi /oboe), Alexandru STURZU, Ana-Maria AVRAM, Petru TEODORESCU (pian, percuție / piano, percussion)

Soliști / Soloists : Tim HODGKINSON (UK), Robert REIGLE (USA)

Petru TEODORESCU "Spectrograme" (p.a.a.)

pentru instrumente și bandă / for instruments and tape (World premiere)

Costin CAZABAN "Calam" (p.a.a.)

pentru ansamblu și bandă /for ensemble and tape (World premiere)

Cornel ȚĂRANU "Crisalida" (III) (p.a.a.)

pentru ansamblu și bandă /for ensemble and tape (World premiere)

Horațiu RĂDULESCU "Eterno" (II) (p.a.a.)

pentru bandă, pian preparat și percuție / for tape, prepared piano and percussion (World premiere)

Robert REIGLE "GeneMusicLanguagePeople" (II) (p.a.a.)

pentru instrumente și bandă / for instruments and tape (World Premiere)

Costin MIEREANU "Dans la nuit des temps"

pentru percuție și surse electronice / for percussion and electronics

Chris CUTLER "Signal 66" (p.a.)

pentru percuție și sunete electronice / for percussion and electronic sounds (Romanian premiere)

Iancu DUMITRESCU "Medium Princeps" (p.a.a.)

pentru violă și sunete asistate de ordinator / for viola and computer assisted sounds ( World premiere)

Solistă / soloist : Cornelia PETROIU

John CAGE "Aria cu Fontana Mix"

pentru ansamblu și sunete electronice /for ensemble and electronic sounds

Miercuri 5 Mai, ora 20.00 / Wednesday, May 5, 20.00

Studioul de Concerte / Concert Hall "Alfred Alessandrescu"

Al doilea Concert / Second Concert

Omagiu lui Iannis XENAKIS și studioului UPIC

Tribute to Iannis Xenakis and UPIC studio

Iannis XENAKIS : "La Légende d'Eer" (p.a.)

muzică electronică / electronic music (Romanian premiere)

Ștefan NICULESCU "Echos"

pentru vioară și bandă / for violin and tape

Ioan-Marius LĂCRARU (vioară / violin)

Kasper TOEPLITZ "Demonology" (p.a.)

muzică asistată de ordinator / computer generated tape (Romanian premiere)

VisualArtPerformance: Raluca GHIDEANU & Maria POP

Tiberiu OLAH "Rime pentru relevarea timpului"

pentru vioară și bandă/ vor violin and tape

Solist/soloist : Ladislau CSENDES

Gérard PAPE "Tantric Transformations"(p.a.)

pentru sunete asistate de ordinator/for computer assisted sounds (Romanian premiere) pe un film de/on a film by Anney BONNEY

Anatol VIERU "Muzică de Crăciun" / "Christmas Music"

pentru vioară, pian și bandă / for violin, piano and tape

Ladislau CSENDES, Dolores CHELARIU

Andrei MAGALIE : "Apă și foc"

un film despre opera lui Ioan NEMȚOI

Gérard HOURBETTE "Petite messe pour l'usage des pharmaciens" (p.a.) muzică electronică / electronic music (Romanian Premiere)

VisualArtPerformance: Raluca GHIDEANU & Maria POP

NB: O instalație de sculptură în sticlă și sunet de Ioan NEMȚOI / Iancu DUMITRESCU, creată pentru ocazia ACOUSMANIEI va fi expusă în holul central al Casei Radio

La intrarea în sala de concert și în pauze, pe parcursul celor trei zile de festival, se va prezenta muzica ambientală infinită "Lacul Lacrimilor" de Octav NEMESCU

A Visual Art Installation of glass and sound signed Ioan NEMȚOI / Iancu DUMITRESCU, created with the occasion o ACOUSMANIA Third Edition will be exposed in the Central Hall of Radio House

At the entrance in the concert hall(s) and during the intervals, will be presented the infinite ambiental music "Lacul Lacrimilor" by Octav NEMESCU.

Text oferit de (Text offered by) D-na Ana-Maria AVRAM


EVENIMENTE
Copyright: cIMeC 2004