HOMESĂPTĂMÂNA MUZICII CONTEMPORANE
- Ediţia a XVII-a -
Bucureşti, România, 23-30 mai 2007


17th WEEK OF CONTEMPORARY MUSIC
Bucharest, Romania, May 23-30, 2007

Miercuri 23 - Joi 24 - Vineri 25 - Sâmbătă 26 - Duminică 27 - Luni 27 - Marţi 29 - Miercuri 30

Director fondator:
acad. Ştefan Niculescu

Directori artistici:
Liviu Dănceanu şi Dan Dediu

Organizatori:
Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, Ministerul Culturii şi Cultelor, Societatea Română de Radiodifuziune, ARCUB – Centrul de proiecte culturale al Primăriei Municipiului Bucureşti

Co-organizatori:
Opera Naţională Bucureşti, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Filarmonica „George Enescu”, Secţiunea Naţională Română a SIMC, Colegiul „Noua Europă” - Bucureşti, Muzeul Naţional "George Enescu", EthnoArc, NEXT

Sponsori
:
Goethe Institut Bukarest, Institutul Francez la Bucureşti, Spedidam, L'Adami

Parteneri Media
:
România literară, Şapte Seri, Dilema, Observator cultural, K+

Program / Programme

Miercuri 23 mai / Wednesday, 23rd May

Sala George Enescu” a Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti
Ora 19.00

„Portrete europene”
Concert dedicat memoriei lui
Cristian Nemescu şi Andrei Toncu

Ansamblul PROFIL-SINFONIETTA (Bucureşti)

Conducerea muzicală: Dan Dediu

Ion Bogdan Ştefănescu, flaut, Adrian Petrescu, oboi, Emil Vişenescu, clarinet, Gabriel Sava, fagot, Sorin Lupaşcu, corn, Cristian Suciu, Mihai Toth, trompetă, Florin Pane, trombon, Alexandru Sturzu, percuţie, Adriana Maier, pian, Diana Moş, Oana Vişenescu, viori, Marian Movileanu, violă, Eugen Bogdan Popa, violoncel, Arthur Balogh, contrabas

Invitaţi: Constantin Amarandei, Constantin Urziceanu, Ovidiu Paraschiv, clarinete

Carmen CÂRNECI – Giacometti – post-uvertura =*
Marcel WENGLER – Le chant de Léonides pentru 4 clarinete
Liviu MARINESCU – Morphing =*
Menachem ZUR – A Note for a Neighbour pentru 4 instrumente
Diana ROTARU – Ultimul strigat al unicornului – varianta pentru saxofon alto, trombon si cvintet de coarde =*
Horia ŞURIANU – Tréfonds frémissant =*
Aurel STROE – Polifonii şi Heterofonii pentru 3 clarinete şi violă
Ulpiu VLAD – Din sunetul pământului. Lui Harry Brauner =*
Livia TEODORESCU-CIOCĂNEA – Preghiera ecumenica di Papa Giovanni Paolo II =*sus


Joi 24 mai / Thursday, 24th May

Sala „George Enescu” a Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti
Ora 17.00


Ansamblul TRAIECT (Bucureşti)
Geanina Săveanu, vioară, Viorica Nagy, violoncel, Georgeta Radu, percuţie , Alexandru Hanganu, flaut, Andrei Podlacha, pian, Răzvan Gachi, clarinet, Eugen Niţă , trombon. Invitată: Cornelia Petroiu, violă
Conducerea muzicală: Sorin Lerescu

Diana VODĂ-NUŢEANU - Old Mint Street*
Elena APOSTOL – Interrupted Music*
Mihai MĂNICEANU – Mephisto-Rock*
Iulia CIBIŞESCU – Cântecele luminii*
Ghenadie CIOBANU – the signs that are reflected at the sky

Aula Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România
Ora 19.00


Ansamblul SINGER PUR (Berlin)

Claudia Reinhard, soprană
Klaus Wenk, tenor
Markus Zapp, tenor
Manuel Warwitz, tenor
Reiner Schneider-Waterberg, bariton
Marcus Schmidl, bas

Written on a rainy night -
Muzică vocală nouă din Europa şi Asia

Paul PATTERSON - Time piece
Younghi PAGH-PAAN - Hwang-To II (Kim Chi-ha)
Hans SCHANDERL - Einmal wandelt Läuten durch mich hin (G.Kolmar)
György LIGETI - The Alphabet
Gavin BRYARS - Da ciel venne messo nouvello (Lauda 6 / 2002)
Sandeep BHAGWATI - ATISH-E-ZABAN six Songs and five Fires for six Singers
                            (on Urdu poems by Faiz Ahmad Faiz): - Fire IV, Ash'ar
Raitis GRIGALIS - Es sang vor langen Jahren (C.Brentano)
Wolfgang RIHM - Velum templi scissum est
Sylvano BUSSOTTI - Lachrimae
Jens JONELEIT - Nachtlied (G.Trakl)
Yi CHEN - Written on a rainy night (Li Shangyin)
Joanne METCALF - Maria; Io sono amore angelico sus


Vineri 25 mai / Friday, 25th May

Studioul „Mihail Jora” al Societăţii Române de Radiodifuziune
Ora 19.00


Orchestra Naţională Radio
Dirijor: Tiberiu Soare
Corul Academic Radio, dirijor: Dan Mihai Goia

Ştefan NICULESCU – Pomenire. Un requiem românesc pentru bas solo, cor mixt şi orchestră
              Solist: Pompei Hărăşteanu
Mauricio KAGEL – Konzertstück pentru timpani şi orchestră
              Solist: Doru Roman
James MACMILLAN - Veni, veni, Emmanuel pentru percuţie şi orchestră
              Solist: Alexandru Matei
sus


Sâmbătă 26 mai / Saturday, 26th May

Aula Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România
Ora 11.00


SOLO VOCE ŞI VIDEO-ELECTRONIC

“Dezvăluiri”

Irina Ungureanu, voce solo

dezvăluire l (Irina Ungureanu, 2007) John CAGE (1912-1992): Aria, 1958 dezvăluire ll Violeta DINESCU (*1953): Kythera, 1999, text: Gisela Heman (dacă am citit bine...) dezvăluire lll Luciano BERIO (1925-2003): Sequenza lll, 1966, text: Markus Kutter dezvăluire lV Doina ROTARU (*1951): de clocher a clocher, 2004, text: Arthur Rimbaud dezvăluire V

Şerban NICHIFOR - Infinite Song
Liana ALEXANDRA - 12 Variations
Sever TIPEI – Daria
Cătălin CREŢU – new work

Ateneul Român
Ora 19.00


Trio CONTRASTE (Timişoara/ Bucureşti)
Ion Bogdan Ştefănescu, flaut, Sorin Petrescu, pian, Doru Roman, percuţie

Sorin LERESCU – Soli Insieme*
Doina ROTARU – Crystals
Maia CIOBANU – Concert pentru percuţie şi bandă
Laura MANOLACHE – Cumpăna timpului *
Adrian IORGULESCU - Antiphonia
Bruno STROBL – Wave.Wave
Kamran INCE - Kač sus


Duminică 27 mai / Sunday, 27th May

Aula Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România
Ora 11.00


MUZICĂ FUSION ŞI LIEDURI

Mihaela VOSGANIAN – Never ending.. pentru flaut şi voce procesată
              Solist: Cătălin Opriţoiu
Irinel ANGHEL – Toys R Us
              Solişti: Irinel Anghel şi Andrei Kivu

„Iaşii – portret în lieduri”

Viorel MUNTEANU - Autoportret pentru soprană şi pian pe versurile lui Lucian Blaga
              soprană: Mihaela Grăjdeanu
Leonard DUMITRIU - Cinci lieduri pentru mezzosoprană şi pian pe versuri de David Budbill
              Drink a Cup of Loneliness
,
                    Perched in These green Mountains
                    What is ambition compared to death?
                    Winter is the best time
                    The Woodcutter
              mezzosoprană: Maria Macsim Grierosu
Romeo COSMA - Trei lieduri pentru soprană şi pian
              Aş vrea şi Alcor, pe versuri de Mircea Florin Şandru
              Improvisations dadaistes pour Tristan Tzara, versuri de Tristan Tzara
              soprană: Mihaela Grăjdeanu
Leonard DUMITRIU - Patru lieduri pentru bariton şi pian pe versuri de David Budbill
              How He Writes, Another kind of travel, Dilemma, A Stilness, Absolute, Profound
              bariton: Mihail Frunză
Vasile SPĂTĂRELU - Adolescenţă, trei lieduri pentru soprană şi pian pe versuri de Nichita Stănescu
              Joc de seară, Joc de avioane, Scurtă baladă
              Somnoroase păsărele, pe versuri de Mihai Eminescu
              soprană: Lăcrămioara Maria Roată Hrubaru.
              La pian Vasilica Stoiciu Frunză

„Rezonanţe germane autohtone”

Bianca Manoleanu, soprană
Remus Manoleanu, pian

Lieduri de Paul RICHTER, Wilhelm Georg BERGER, Dieter ACKER, Norbert von HANNENHEIM, Norbert PETRI, Adriana HÖLSZKY

Ateneul Român
Ora 17.00

Ansamblul SOLI-TUTTI (Paris)

Silvia MACOVEI - Clopote
Irina ODĂGESCU - Quand le jour se leve
Petru STOIANOV - Cuvinte şi strigături
Dan VOICULESCU - Ça y est
Dan BUCIU - Ana lui Manole
Christian Alexandru PETRESCU - Madrigali
George BALINT – From long ago *

Opera Naţională Bucureşti
Ora 19.00


Opere româneşti într-un act

Dirijor: Vlad Conta
Regie: Anca Mihuţ
Scenografia: Luminiţa Mustaţă
Coregrafia: Adina Cezar

Nicolae BRÎNDUŞ – Logodna, după Strigoii lui Mihai Eminescu
              Solişti: Madeleine Pascu, Ion Dimieru, Valentin Racoveanu

Şerban MARCU – Lecţia, după piesa lui Eugen Ionesco
              Solişti: Ion Dimieru, Martha Cristina Sandu, Adriana Alexandru
sus


Luni 28 mai / Monday, 28th May

Aula Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România
Ora 11.00


SIMPOZION
Coordonator: Nicolae Teodoreanu

Studioul „Mihail Jora” al Societăţii Române de Radio
Ora 17.00


Hommage à György Ligeti
Sonata pentru violă solo comentată în imagini
Un proiect de Marius Ungureanu şi Petru Maier-Bianu

Ansamblul SOLI-TUTTI (Paris)

György LIGETI - Magany, Papaine
Olivier MESSIAEN - Cinq Rechants
Régis CAMPO – Les Jeux de Rabelais (extraits)
                     VI – Escoute, coillon mignon
                     X – Comment petites pluzes abattentles grans vents
Krzysztof PENDERECKI - Agnus Dei, Le Chant de Cherubin
György LIGETI - Kallai Kettos
E.MUNOZ - 21 Gouttes de musique


Ansamblul ARCHAEUS (Bucureşti)
Conducerea muzicală Liviu Dănceanu

Anca Vartolomei, violoncel, Rodica Dănceanu, claviaturi, Dorin Gliga, oboi, Ioan Nedelciu, clarinet, Şerban Novac, fagot, Ioan Marius Lacraru, vioară, Alexandru Matei, percuţie


Adrian MOCIULSCHI – Septet
Nicolas VERIN – Chasse-croise 1b
Cristian MARINA – Parafrasi 1*
Cornel ŢĂRANU – Remembering Bartok
Daniel CHARRON – Barque tranquille
Gabriel IRANYI – InnenZeit II sus


MarŢi 29 mai / Twesday, 29th May

Aula Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România
Ora 11.00


SIMPOZION
Coordonator: Nicolae Teodoreanu

Sala George Enescu” a Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti
Ora 17.00

Voce şi percuţie
Ansamblul de percuţie GAME (Bucureşti)
Sorin Rotaru, Maria Popa, Rareş Pahonţu
conducerea muzicală Alexandru Matei

Solişti: Elmira Sebat (mezzosoprană)
Christian Alexandru Petrescu (bariton)

György LIGETI – Síppal, dobbal, nádihegedűvel
Felicia DONCEANU – Refren cu plete*
Anatol VIERU – Archipelagus
Minoru MIKI – Marimba Spiritual

Sala George Enescu” a Universităţii Naţionale de Muzică din Bucureşti
Ora 19.00


Orchestra CONCERTO a UNMB
dirijor Dorel Paşcu-Rădulescu

Octavian NEMESCU – OU*
Jerzy KORNOWICZ – new work
Fred POPOVICI – Itineraire dans l’Interieur du son II sus



Miercuri 30 mai / Wednesday, 30ty May

Aula Uniunii Compozitorilor şi Muzicologilor din România
Ora 17.00


Cvartetul de coarde “ARCADIA” (Cluj)

Ana Bogăţilă, vioara I, Răsvan Dumitru, vioara a II-a, Marcel Cameniţă, violă, Zsolt Török, violoncel

Corneliu Dan GEORGESCU – Cvartet nr.10*
Marina VLAD – Trio de coarde nr.2
Irina HASNAŞ – Evolutio III
Adrian POP – Cvartet de coarde

Studioul „Mihail Jora” al Societăţii Române de Radiodifuziune
Ora 19.00


Orchestra de Cameră Radio

Dirijor: Pieralberto Cattaneo (Italia)

Tiberiu OLAH – Simfonie concertantă pentru flaut, clarinet şi orchestră
              Solişti: Ion Bogdan Ştefănescu, Aurelian Octav Popa

Călin IOACHIMESCU - Concert pentru violoncel şi orchestră
              Solistă: Anca Vartolomei

Costin MIEREANU - Concert pentru saxofon şi orchestră*
              Solist: Daniel Kientzy
sus


* Organizatorii îşi rezervă dreptul de a face modificările necesare în programul manifestărilor.

cIMeC mai 2007