HOME

SĂPTĂMÂNA MUZICII CONTEMPORANE
Ediţia a 16-a
Bucureşti, 24-31 mai 2006

16th WEEK OF CONTEMPORARY MUSIC - Bucharest, May 24-31, 2006

 

Programul manifestărilor
Programme

Miercuri 24 - Joi 25 - Vineri 26 - Sâmbătă 27 - Duminică 28 - Luni 29 - Marţi 30 - Miercuri 31

Miercuri 24.05 / Wednesday, 24th of May

Deschiderea festivalului / Festival Opening

19.00: Societatea Română de Radiodifuziune / Romanian Radio Broadcasting Corporation - Studioul de concerte "Mihail Jora" / Concert Hall


Concert Simfonic (I.) / Symphonic Concert ( I.)
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO / THE NATIONAL RADIO ORCHESTRA
Studioul de concerte "Mihail Jora" / "Mihail Jora" Concert Hall
Dirijor / Conductor: Carmen Cârneci
Solişti / Soloists: Daniel Kientzy (Franţa / France)- saxofoane / saxophones, Christina Ascher - mezzosoprană / mezzo soprano.
Jerzy Kornowicz (Polonia / Poland) - "Four Streams for Strings"
Cornel Ţăranu - "Sax Sympho" pentru saxofon şi orchestră / for saxophones and orchestra (p.a.a.)
Gloria Coates (SUA) - Simfonia a VIII-a "Indian Sounds" - pentru voce şi orchestră / for voice and orchestra
Ulpiu Vlad - "Lumini în asfinţit" pentru orchestră / for orchestra

* Concert organizat cu sprijinul Serviciului de Cooperare şi Acţiune Culturală al Ambasadei Franţei la Bucureşti, al Institutului Italian la Bucureşti şi al Institutului Polonez la Bucureşti. sus

Joi 25.05 / Thursday, 25th of May

Aula Palatului Cantacuzino / The Cantacuzino Palace Hall
17.00

Recital SUSANNA ARTZT - pian / piano (Austria)
Liana Alexandra - "Cadenza"
Nancy Van de Vate (SUA) - "Nine Preludes for Piano"
John McLachlan (Irlanda / Ireland) - "Nuance"
Friedrich Cerha (Austria) - "Netzwerk-Fantasie"
Nicolae Brânduş - "Ostinato"
* Concert realizat cu sprijinul Forumului Cultural al Ambasadei Austriei la Bucureşti.
19.30
"ensemble für neue musik zürich" - I. (Elveţia / Switzerland)
Lukas Langlotz - "Ohne Titel 1 (Trio)" pentru flaut, clarinet, vioară / for flute, clarinet, violin
Ştefan Niculescu - "Tastenspiel" pentru pian / for piano
Noriko Hisada - "aus dem Höllenbild" - pentru pian solo / for solo piano
Bruno Stöckli - "Sieben Entretiens" - pentru flaut, clarinet, vioară, pian / for flute, clarinet, violin, piano
Toru Takemitsu - "Between Tides" pentru vioară, violoncel, pian / for violin, cello, piano

* Concert realizat cu sprijinul Fundaţiei "Pro Helvetia", Zurich.


UNMB - Sala "George Enescu" / "George Enescu-Hall" at the National Music University
20.30

Ansamblul de percuţie GAMES / Percussion Ensemble
Dirijor / Conductor: Alexandru Matei
Invitat / Guest: Emil Vişenescu - clarinet-bas / bass clarinet
Lucian Zbarcea - "Boo! High" - for 4 percussionists
Dobri Paliev - "Reminiscenţe 1866" for 4 percussionists
Paul Smadbeck - "Rythm Song" for solo marimba
Carmen Cârneci - "Songe du Dragon Rouge" for bass clarinet and 6 percussionists / for bass clarinet and 6 percussionists (p.a.a.)
Cruixent Classics - "Obsessions" for one percussionist
Michael Denhoff - "Bacchanische Tanzszene" for 4 percussionists sus


Vineri 26.05 / Friday, 26th of May


Aula Palatului Cantacuzinon / The Cantacuzino Palace Hall
17.00
"DoubleTandem": Daniel Kientzy - Călin Ioachimescu - Meta Duo
Invitată / Guest: Reina Portuondo (Franţa / France)

"Saxtraces" - "HeptaGRaMa" - "Les Eclats de l'Abîme" - "Musique spéctrale", pentru saxofoane şi live-electrtonics / for saxophones and live-electronics
* Concert organizat cu sprijinul Serviciului de Cooperare şi Acţiune Culturală al Ambasadei Franţei la Bucureşti.

Societatea Română de Radiodifuziune / Romanian Radio Broadcasting Corporation
Studioul de concerte "Mihail Jora" / Concert Hall
19.00

Concert simfonic (II.) / Symphonic Concert ( II.)
ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO / THE NATIONAL RADIO ORCHESTRA
Dirijor / Conductor: Neil Thomson (Marea Britanie / Great Britain)
Solişti / Soloists: Pierre-Yves Artaud - flute (Franţa / France), Marin Cazacu - violoncello, Emil Vişenescu - clarinet
Liviu Dandara - "Spaţii" - stereomuzică pentru 32 (instrumente şi amplificatori)
Joshihisha Taira - "Erosion I " for flute and orchestra
Doina Rotaru - Concert nr. 2 pentru violoncel şi orchestră "Umbre IV" / Cello Concerto Nr. 2; "Shadows IV" ( p.a.a.)
Franco Donatoni (Italia / Italy) - "Portal" for clarinet and orchestra

* Concert organizat cu sprijinul Serviciilor Culturale ale Ambasadei Statelor Unite ale Americii la Bucureşti şi al Serviciului de Cooperare şi Acţiune Culturală al Ambasadei Franţei la Bucureşti. sus

Sâmbătă 27.05 / Saturday 27th of May


Aula Palatului Cantacuzino / The Cantacuzino Palace Hall
11.00

"Quo vadis musica?" - masă rotundă cu oaspeţii festivalului / "round table" with festival guests
Moderator: Oltea Şerban-Pârâu
Coordonator arte vizuale: Roxana Testioreanu
Interpreţi: Verona Maier (piano), Alexandru Matei (percussion), Adriana Maier (piano), Dan Cavassi (violoncello)
Vasile Timiş - Suita pentru pian la 4 mâini / Piano-Suite at 4 hands (p.a.a.)
Silvia Macovei - "Ore astrale" / "Astral Hours" - piano & percussion (p.a.a.)
Laura Manolache - "Amprente" / "Fingerprints" for one percussionist (p.a.a.)*


UNMB - Sala "George Enescu" / "George Enescu-Hall" at the National Music University
17.00

"ensemble für neue musik zürich" - II. (Elveţia / Switzerland)
Dirijor / Conductor: Bruno Stöckli
Mathias Steinauer - "Klangfäden.Einzeln" for ensemble; "Rumori Cardiaci" op.19 for 5 instruments Franz Furrer-Münch - "Legenden/Melismen" for violoncello, marimba & percussion
Fred Popovici - "In-con-sequences II" for ensemble
Maia Ciobanu - "Trei comentarii" pentru ensemble für neue musik zürich*/ "Three comments" for ensemble für neue musik zürich*
* Concert realizat cu sprijinul Fundaţiei "Pro Helvetia", Zurich.

UNMB Sala de Operă / Opera Studio at the National Music University

18.30
"Encounters" - with the many voices of Christina Ascher (Germany/USA) - "one-woman-show"-
Charlotte Seither - "Da mia parte" - text: Giorgio Bassani (for alto voice)
Julia Werntz - "To You Strangers" - text: Dylan Thomas
John Cage - "Song" (Nr.13), "Aria"(Nr.2b) from "Song Books"
Gerhard Stäbler - "Belfast Breakfast Songs"
Bojidar Spassov - "Vili-Samovili" - text: W. Chlebnikov - for voice with percussion
Violeta Dinescu - "Herzriss" - opera in nuce - în 11 scene / in 11 parts (voice with percussion)
Iancu Dumitrescu - "Zenith" pentru percuţie-solo


Societatea Română de Radiodifuziune / Romanian Broadcasting Corporation
Studioul "Alfred Alessandrescu" / Concert Hall

20.00
Electric Exchange - experimental e-sound performance
Wolfgang Fuchs (Austria) - experimental DJ-ing & Pro Contemporania Ensemble
Vladimir Scolnic - "Dixit" (p.a.a.)
Sorin Romanescu - "ElectroState of Mind"
Irinel Anghel - "Suite for the Future" (p.a.a.)
Virgil Oprina - "Nostradamus"
Wolfgang Fuchs - "Music Traffic Controller" (p.a.a.)
Andrei Kivu - "Mix Down" (p.a.a.).

* Concert realizat cu sprijinul RFA (Radiodifuziunea Austrică). sus


Duminică 28.05 / Sunday, 28th of May

Aula Palatului Cantacuzino / The Cantacuzino Palace Hall
11.00

Recital Pierre-Yves Artaud - flaut / flute (FranŢa / France)
Invitat / Guest: Trio "APERTO"

Dan Voiculescu - "piccola sonata" (sonate n°1) for flute
Ahmed Essyad - "Assalmîne ("Cycle de l'eau") for bass-flute solo
Alain Bancquart - "ma manière de nuit" for flute solo (p.a.a.)
Yoshihisha Taira - "Filigrane I" for flute and piano
Horatio Radulescu - "Dizzy divinity I" for bass flute
Klaus Huber - "EIn Hauch von Unzeit" version for flute, clarinet, viola and piano

Concert organizat cu sprijinul Serviciului de Cooperare şi Acţiune Culturală al Ambasadei Franţei la Bucureşti.

12.00
Trio APERTO - Premiul de compoziţie "Aperto" / The "Aperto" Composition Prize
Dolores Chelariu (piano), Ladislau Csendes (viola), Dan Avramovici (clarinet)

Velislav Zaimov - "Trio"
Yukaa Tiensu - "Le tombeau de Mozart" for violin, clarinet and piano
Cristian Marina - "Intorno " for violin, clarinete and piano (p.a.a.)


Ateneul Român (Sala Mare) / Romanian Atheneum Concert Hall
18.30
DUO Robyn Schulkowsky - percuţie / percussion, Reinhold Friedrich - trompetă / trumpet (Germania / Germany)


Robyn Schulkowsky was born in Eureka, South Dakota, USA. She has lived in Germany since 1980, first as a student and an assistant to Christoph Caskel in Cologne, then as a premiere percussionist of new music, taking part in the major contemporary music festivals throughout Europe. Schulkowsky has worked with composers such as John Cage, Mauricio Kagel, Karlheinz Stockhausen, Kevin Volans, Christian Wolff, Luigi Nono and Walter Zimmermann, among others. She recorded works of Cage, Feldman, and Nono. Schulkowsky is also active as a composer and improviser. S, both as a soloist and on the free jazz scene, notably with Derek Bailey. She organized a series of festivals at the Neue Pinakotheke in Munich around the music of Cage, Feldman and Wolff, also a 24-hour concert of percussion music with performers from around the world for the 2000 World's Fair in Hannover, Germany. Recently, she premiered works by Christian Wolff, Rebecca Saunders, Tigran Mansurian, and Wolfgang Rihm, to name a few and released a recording on ECM with Kim Kashkashian and music by Luciano Berio. At the Munich Musiktheater Biennial in 2002 she collaborated with Lukas Kuehne to create a new percussion instrument, known as the Baers.


Born in Baden, Reinhold Friedrich studied at the Musikhochschule Karlsruhe, where he meanwhile holds a professorship. Since winning German public TV's international ARD competition in Munich in 1986, he gives concerts on the important podiums of the national and international music scene. As a soloist, he works with ensembles like the Berliner Barock-Solisten as well as the chamber orchestras of Basel, Vienna and Zurich. Furthermore, Reinhold Friedrich played among others with the Bamberger Symphoniker, the Orchestre Philharmonique de Radio France and the Radio Symphony Orchestra of the NDR under the baton of such renowned conductors like Claudio Abbado, Semyon Bychkov, Paolo Carignani, Dennis Russel-Davies, Peter Etvs, Eliahu Inbal, Ingo Metzmacher, Jonathan Nott, Kashu Ono and Hans Zender. In addition to his appearances as a soloist, Reinhold Friedrich also plays chamber music alongside partners like Thomas Duis (piano), Martin Lcker (organ), Albrecht Mayer (oboe), Thomas Quasthoff (bass) and Ruth Ziesak (soprano). An important aspect of his projects is the interpretation of the works of comtemporary composers such as Benedict Mason, Johannes Caspar Walther, Rebecca Saunders, Herbert Willi or Wolfgang Rihm. Schulkowsky and Friedrich play together since 1998 when they decided to join their talents in a duo dedicated to contemporary , new music and improvisation.

John Cage - "Sonata for two voices"
Toru Takemitsu - "Paths"
Christian Wolff - "Pulse"
Achim Bornhöft - "Perfor I"
Robyn Schulkowsky - "Solo-Performance"
Andre Jolivet - "Heptade"
Eugen Wendel - "Andamento" - music for trumpet and percussion (p.a.a.)*
Iancu Dumitrescu - Zenith
* Concert realizat în colaborare cu Goethe-Institut Bucureşti. INTRAREA LIBERĂ
20:00

Classic meets jazz - Nicolas Simion (Germany/Austria) & "Mosaique" Ensemble
Improvizaţii după teme şi lucrări de / Improvisations on themes and works by George Enescu, Constantin Silvestri, Nicolae Coman, Bela Bartok, Mihail Jora, Richard Oschanitzky, Jancsy Körössy, Nicolas Simion.
* Concert realizat cu sprijinul Ambasadei Germaniei la Bucureşti. sus

Luni 29.05 / Monday 29th of May

Aula Palatului Cantacuzino / The Cantacuzino Palace Hall
18.00

Ansamblul SONEMUS Ensemble - Sarajevo (Bosnia-Herţegovina)
Salvatore Sciarrino: "Lo spazio inverso" pentru orchestr for ensemble
Aurel Stroe: "Fantasia quasi una sonata" for cello and piano
Darija Andovska: "DOrMirNO" for flute, clarinet and piano
Salvatore Sciarrino: "6 Capricci" for violin nr.1, 2
Beat Furrer: "Presto con fuoco" pentru flaut şi pian / for flute and piano
Irina Hasnas: "Cocoşul sau Vestitorul Luminii" (trio: vl, cl/cl.bas, pno) (p.a.a.)*
Ianis Xenakis: "Rebonds" (II) for percussion
Aliser Sijaric: "Drei Farben" - pentru flaut, violoncel, pian / for flute, cello and piano
Aliser Sijaric: "Capriccio Mecanico" pentru vioară şi pian / for violin and piano
Pierre Boulez: "Derive" pentru ansamblu / for ensemble

Sala "NIchita Stănescu", CEntrul Cultural al Ministerului de Interne / "NIchita Stănescu" Hall, Culture Centre of the Inner Affairs Ministery
20.00

eveniment editorial : lansare CD/publisher event : new CD presentation
20.30
"Ateh"-
mono-operă de/ by Ghenadie Ciobanu cu/ with Elmira Sebat (mezzo-soprano)- Teatrul Naţional de Operetă "Ion Dacian" Bucureşti & Teatrul de Operă şi Balet Chişinău / National Operetta Theater "Ion Dacian" Bucharest & National Opera & Ballet Theater Chisinau (Republic of Moldavia)
Dirijor / Conductor: George Balint sus


Marţi 30.05 / Thuesday, 30th of May

Ateneul Român (Sala Mare) / Romanian Atheneum Concert Hall
17.00

Recital Ilinca Dumitrescu (piano)
Invitat / Guest: Vasile Macovei (fagot / bassoon)

Lars-Erik Larsson - 3 Piese din ciclul "Crochiuri"/ 3 Pieces from "Croquilles" for piano
Pehr Henrik Nordgren - "Hoichi the Earless" for piano
Elena Apostol - "Jocuri" (Jocul cu mâţa / "Games" (Play with the cat) for bassoon
Svend Nielsen - "Fall" ("Toamnă") for piano
Iulia Cibişescu-Duran - " Meditaţii" / "Meditations" for bassoon and piano (p.a.a.)*
C. D. Georgescu - «Motive Transilvane» / "Transilvanian Motives" nr.31-38 (p.a.a.)
Kristian Rusila - "Risukimppu" ("Desiş") for bassoon
Erik Bergman - "Omaggio a Cristoforo Colombo" op. 119; "Santa Maria"; "Guanahani".
18.30
Cvartetul de coarde "Terpsycordes" / String Quartet (Elveţia / Switzerland)
Gregorio Zanon - Quartet nr.2
Lucian Meţianu - Quartet nr.6 "Vhernier"
Gyorgy Ligeti - Quartet nr.1 "Métamorphoses nocturnes"

* Concert realizat cu sprijinul Fundaţiei "Pro Helvetia", Zurich 2.

Opera Naţională Bucureşti / National Opera House Bucharest
20.30

Seară de balet modern / Modern Ballet Evening - "Eaux froides"
Compania "Maqamat Theater Dance"- Beirut (Liban / Lebanon).
* Spectacolul este dedicat "Anului Francofoniei la Bucureşti" şi a fost realizat cu sprijinul Ambasadei Libanului la Bucureşti şi al Companiei Naţionale TAROM . sus

Miercuri 31.05 / Wednesday, 31st of May

Aula Palatului Cantacuzino / The Cantacuzino Palace Hall
17.00

Grupul de Muzică Nouă TRAIECT/ New Music Group
Conducerea muzicală / Conductor: Sorin Lerescu.
Livia Teodorescu-Ciocănea - "Gemini: Romulus & Remus" for 2 violins and piano
Tiberiu Olah - "Invocaţii" / "Invokations" for 5 musicians
Octavian Nemescu - "OUA pentru ora 10 dimineaţa" / "OUA for 10 hours in the morning" for ensemble and tape (p.a.a.)

Ateneul Român (Sala Mare) / Romanian Atheneum Concert Hall
19.00

PROFIL- Sinfonietta
Dirijor / Conductor: Tiberiu Soare
Anatol Vieru - "Ricercare per NYU"
Sorin Lerescu - "Topos" (p.a.a.)
George Balint - "Întru sine" - poem scenic pentru mezosoprană şi ansamblu (p.a.a.). Solistă / Soloist: Adriana Alexandru (mezzo-soprano)
Thomas Beimel - "Zeitlicher Rat"
Francis Burt - "Echoes"
Dan Dediu - "Hyperkardia".

20.00
Închiderea festivalului / Festival Closing
CONCERT CORAL / Chorus Concert
Corul "Antifonia" / CHOIR "Antifonia" (Cluj-Napoca, Romania)
Dirijor / Conductor: Constantin Rîpă.
Sigismund Toduţă - "Arhaisme" - text : Mihail Celarianu
Irina Odăgescu -Ţuţuianu - " Incantaţii " / "Incantations"
Dan Buciu - "8 Game(s)"
Hans Peter Türk - "Foaie verde" - text: Marin Sorescu
Adrian Iorgulescu - "Strigături 2 (versuri populare / folklore verses)
Iannis Xenakis - "Nuits"
Vasile Herman - "Viersuri de dor" (versuri populare / folklore verses)
Mihaela Vosganian - "De-a ascunselea"
György Kurtag - "Klarisok" (versuri / lyrics Jozsef Attila)
Cristian Alexandru Petrescu - Madrigale / Madrigals - text: G.Ungaretti
Constantin Rîpă - " Uvedenrode" - text: Ion Barbu sus

(p.a.a.) - primă audiţie absolută / first performance

* - comandă a Festivalului / commissioned by the Festival

Organizatorii îşi rezervă dreptul de a face modificările necesare în programul manifestărilor din "Săptămâna Muzicii Contemporane" - 2006 / The organizers may use the right to make changes whether necessary in the program of the "16th Week of Contemporary Music"-Bucharest, May 2006.


cIMeC 2006