HOMESĂPTĂMÂNA MUZICII CONTEMPORANE
- Ediţia a 15-a -
Bucureşti, România, 22-29 mai 2005


15th WEEK OF CONTEMPORARY MUSIC
Bucharest, Romania, May 22-29, 2005

Duminică 22 - Luni 23 - Marţi 24 - Miercuri 25 - Joi 26 - Vineri 27 - Sâmbătă 28 - Duminică 29

ecouri ..., cronici

Organizatori:
Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, Ministerul Culturii şi Cultelor, Primăria Capitalei-ARCUB, Societatea Română de Radiodifuziune

Co-organizatori:
Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Goethe-Institut Bukarest, Institutul Francez Bucureşti, Filarmonica "George Enescu"

Sponsori
:
Programul Cultural Elveţian în România PRO HELVETIA / SDC SUISA Music Foundation, SIG = Swiss Interpreters Foundation, Serviciul Cultural al Ambasadei Franţei la Bucureşti, Studioul Electronic al Academiei de Arte din Berlin (Das Elektronische Studio der Akademie der Knste, Berlin), Departamentul pentru Ştiinţă, Cercetare şi Cultură din cadrul Senatului-Berlin (Die Berliner Senatsverwaltung fr Wissenschaft, Forschung und Kultur) Universitatea din Chicago, SUA.

Parteneri Media
:
Radio România Muzical "George Enescu", Radio România Cultural, Televiziunea "Sens", "Actualitatea Muzicală", "Şapte Seri", "Observatorul Cultural", "Jurnalul Naţional", Revista "22".

Săli de concert:
Studioul de concerte "Mihail Jora"al Societăţii Române de Radiodifuziune,
Ateneul Român, Aula Palatului Cantacuzino,
Sala "Elvire Popesco" a Institutului Francez,
Sala "George Enescu" a Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti

Director fondator : acad. Ştefan Niculescu
Director artistic : Carmen Maria Cârneci
Director executiv : Loredana Baltazar

Grupul de lucru :
Sanda Alexandrescu, Raluca Râşnoveanu, Eugenia Câlţia, Constantin Secară, Cătălin Creţu, Lucian Zbarcea, Constantin Grăjdean

Festivalul internaţional "Săptămâna Muzicii Contemporane", conceput ca un dialog multicultural între compozitori şi interpreţi, atât din ţară cât şi din întreaga lume, reprezintă cel mai important eveniment anual în sfera muzicii contemporane din România. În 2005, la împlinirea a 15 ani de existenţă activă, continuă, fructuoasă, Festivalul doreşte să marcheze acest jubileu prin invitarea unor renumiţi artişti şi ansambluri din Germania, Franţa, Elveţia, Statele Unite ale Americii şi Noua Zeelandă, alături de valoroşi muzicieni şi artişti români din sfera artelor vizuale, coregrafi, dansatori, actori . Programul cuprinde concerte simfonice, muzică de cameră pentru instrumente şi voci soliste, muzică electronică, concert cu orchestră de flaute, film-mut(anii '30)cu acompaniament live de muzică nouă, improvizaţii pentru instrumente de suflat şi jazz, lucrări corale a cappella, coregrafie-performance-video-happening - toate acestea prezentate sub semnul "punţilor" între tendinţe stilistice diverse, între expresiile diferitelor generaţii ale prezentului, între creatori, interpreţi şi public.

The "Week of Contemporary Music", conceived as an open multicultural dialogue among composers and performers both from Romania and from abroad, represents an important international event in the field of contemporary music, and takes place every year at the end of May in Bucharest. In 2005 the festival celebrates 15 years of existence and will enjoy the participation of renowned guests from Germany, France, Switzerland, the United States and New Zealand performing side by side with Romanian musicians and artists. Chamber music, symphony concerts, recitals of instruments and electronics, silent film accompanied by live new music, improvisations and jazz, an a cappella chorus, choreography, performance, video and happening - all will be presented under the sign of 'bridges' between various stylistic tendencies, between different generations, and between musicians and their audience.

Program / Programme

Duminică 22.05 / Sunday, 22nd May

Societatea Română de Radiodifuziune / Romanian Radio Broadcasting Corporation
- Studioul "Mihail Jora" / "Mihail Jora" Concert Hall
Ora 19.15 / at 7.15 p.m.


Deschiderea festivalului / Festival Opening

Concert Simfonic (I.) / Symphonic Concert (I.)

ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO / THE NATIONAL RADIO ORCHESTRA
Dirijor / Conductor Nicholas Cleobury (Marea Britanie / Great Britain)
Solist / Soloist Aurelian-Octav Popa (România / Romania)

Octavian Nemescu - "Patru dimensiuni în timp IV - Iluminaţii" pentru orchestră şi grup vocal bărbătesc / "Four dimensions in time - IV - "Illuminations" for orchestra and mail voices)
Aurel Stroe - Concertul pentru clarinet şi orchestră / Clarinet concerto
Joseph Phibbs - "Lumina" - pentru orchestră / for orchestra (p.a.r.)
Witold Lutoslawsi - Simfonia a III-a / 3rd Simphony (p.a.r.) sus


Luni 23.05 / Monday, 23rd May

Aula Palatului Cantacuzino / The Cantacuzino Palace Hall
Ora 17.00 / at 5 p.m.

CVARTETUL DE CHITARE / GUITARRE QUARTETT "Quasi Fantasia" (Elveţia / Switzerland)
Christian Bissig - 10saitige Gitarre, Karin Rudt - Oktav-und E-Gitarre, Susanna Ott - Terz-und Primgitarre, Gudrun Buchmann Quint- und Primgitarre

Yori-Aki Matsudaira - "Spectra" for amplified guitars (p.a.r.)
Carmen Maria Cârneci - "Omens : mnemosyne" (p.a.a.)
Livia Teodorescu-Ciocănea - "Strings of light" (p.a.a.),
Charles Uzor - "Qui ansi me refait... veoir seilement et ir" (p.a.r.)

Institutul Francez - Sala"Elvire Popesco" / Institut Francais - Salle"Elvire Popesco"
Ora 20.00 / at 8 p.m.
ContempUnderground - "Floating Identity"- video performance
Ansamblul / Ensemble Pro Contemporania (România / Romania)
Irinel Anghel (pian, voce / electronics, toy piano, chitară electrică keyboard / laptop),
Andrei Kivu (violoncel, acordeon, udu, shofar, sampler), Elmira Sebat (voce / voice)
Invitaţi / Guests: Tom Brînduş, Adrian Tăbăcaru (percution, computer), Mihai Mihalcea (performance)

Tom Brînduş & Adrian Tăbăcaru - Silabe omnivore (live percutions, computer music & video)
Carlos Delgado - Vanishing - (violoncello, piano, tape & video)
John Cage - Mesostics (p.a.r.) - (voce procesată, proiecţie video / processed voice & video)
Irinel Anghel - Hypnotic Visions - (p.a.a.) pentru ansamblu, bandă şi proiecţie video /
for ensemble, tape & video projection

Concepţia şi realizarea video : Abre Chen, Irinel Anghel, Georges Combes, Tom Brînduş, Adrian Tăbăcaru
* Concert organizat în cooperare cu Institutul Francez din Bucureşti şi Asociaţia Culturală"Pro Contemporania" / Concert organized in cooperation with the French Institute in Bucharest and the"Pro Contemporania"Culture Association sus


Marţi 24.05 / Twesday, 24th May

Sala"G. Enescu"- UNMB / "G. Enescu"- Hall at the National Music University
Ora 17.00 / at 5 p.m.
"Maeştri şi discipoli"/ "Masters and Disciples"
Ansamblul / Ensemble "Archaeus"
Conducerea muzicală / Conductor Liviu Dănceanu
Anca Vartolomei - violoncel, Rodica Dănceanu - pian, Marius Lăcraru - vioară, Dorin Gliga - oboi, Ion Nedelciu - clarinet, Şerban Novac - fagot, Alexandru Matei - percuţie

Adrian Mociulschi: SEPTET - pentru ansamblu Liviu Dănceanu:"Exerciţii de admiraţie"nr. 8 - pentru oboi şi fagot (p.a.a.)
George Balint: "Muzica pentru ARCHAEUS" - pentru ansamblu
Liviu Dănceanu: "Exerciţii de admiraţie" nr. 13 - pentru clarinet şi pian (p.a.a.)
Silvia Macovei: "Îngeri printre noi" - pentru ansamblu (p.a.a.), recitator şi grup vocal
- invitaţi : N.N. - recitator, formaţia vocală ENCANTO
Liviu Dănceanu: "Exerciţii de admiraţie" nr. 18 - pentru percuţie şi vioară (p.a.a.)
Horia Şurianu :"DIFFRACTIONS BRISEES" pentru ansamblu (p.a.r.)
Liviu Dănceanu:"Exerciţii de admiraţie" nr. 20 - pentru fagot şi violoncel (p.a.r.)
Ştefan Niculescu: SEXTUPLUM - pentru ansamblu

Aula Palatului Cantacuzino / The Cantacuzino Palace Hall
Orele 20.00 / at 8 p.m.

Evan Parker &"September Winds": Improvisations for Wind Instruments - pe teme-idei de / on concepts by : September Winds (Marea Britanie / Great Britain & Elveţia / Switzerland) şi / and Andrei Kivu (România / Romania).
Evan Parker, soprano & tenor saxophones
Jurg Solothurnmann, soprano & alto saxophones
Peter A. Schmid, clarinets & tarogato
Reto Senn, clarinets & tarogato
Hans Anliker, trombone
* Concert realizat în cooperare cu / Concert organized in cooperation with Pro Helvetia-
Arts Council of Switzerland, SUISA Music Foundation, SIG = Swiss Interpreters Foundation sus


Miercuri 25.05 / Wednesday, 25th May

Sala"G. Enescu"- UNMB / "G. Enescu"- Hall at the National Music University
Ora 17.00 / at 5 p.m.

Instrumente şi voci (I.) / Instruments and voices (I.)
CONCERTO- Orchestra de cameră a UNMB /
Chamber orchestra of the National Music Academy in Bucharest - Dirijor / Conductor: Dorel Paşcu-Rădulescu -

Thomas Beimel - "...and what of the sleep of animals..." pentru mică orchestră de
coarde / for small string orchestra
Interpreţi: Sorana Gâtlan, Mihaela Dobrescu, Ana Tănase, Nora Hapca - I.vni
Doina Stan, Maria Nica, Adrian David, Lavinia Zota - II.vni
Delia Jitariu, Laura Chesăuan - viola
Ela Bokor, Nicuşor Ciuplea - violoncel
Gabriela Georgescu - contrabas

Dan Dediu - "Aurorae" pentru cvintet de suflători
Interpreţi: Simona Eftinoiu (flaut),Mihai Zamfir (oboi), Gabor Elekeş (clarinet),
Elena Samoilă (fagot), Iulian Zbarcea (corn)

Dan Constantinescu - Simfonie de cameră
Interpreţi: Sorana Gâtlan (vioară), Maria Nica (vioară),Tamara Dica (violă), Nicuşor Ciuplea (violoncel), Ana Chifu (flaut), Mihai Zamfir (oboi), Ovidiu Paraschiv (clarinet), Vlad Bobe (fagot), Liviu Ştefan (corn), Andrei Bălăceanu (trompetă), (pian), Ali Srouji, Marcel Moldovan, .....(percuţie)

&

"Cappella Quinta"
- Dirijor / Conductor : Marcel Costea -

Tiberiu Olah - "Pasărea Măiastră"
Irina Odăgescu -Ţuţuianu -"2 cântece de nuntă"
Cornelia Tăutu - Triptic coral
Dan Buciu - "Memoria Primăverii"
Dan Voiculescu - "De dragoste rară"
Vlad Dragomir - "Copacul"
Diana Vodă - "Ielele"
Marcel Costea - "Crazzy night"

***

Societatea Română de Radiodifuziune / Romanian Radio Broadcasting Corporation
- Studioul"Mihail Jora" / "Mihail Jora"Concert Hall -
ora 19.15 / at 7.15 p.m.


Concert Simfonic (II.) / Symphonic Concert (II.)
ORCHESTRA DE CAMERĂ RADIO / THE RADIO CHAMBER ORCHESTRA
Dirijor / Conductor: Diego Masson (Franţa / France)
Solişti / Soloists: Cristian Niculescu (pian / piano), Camilla Hoitenga (flaut / flute)

Myriam Marbe - "Serenada"pentru orchestră de cameră / for chamber orchestra
Yehuda Yannay - Concert pentru pian şi orchestră / Concerto for piano and
Orchestra
(p.a.r.)
Liviu Glodeanu - Concertul pentru flaut şi orchestră / Concerto for flute and
orchestra
Igor Stravinski - Muzica la baletul"Orpheus" / Music to the ballet (p.a.r.) sus


Joi 26.05 / Thursday, 26th May

Aula Palatului Cantacuzino / The Cantacuzino Palace Hall
Ora 17.00 / at 5 p.m.
"Elektronik +": New Music for Clarinet & Live-electronic/Tape-music
Realizatori / performers Helge Harding - clarinet, Andre Bartetzki - electronics (Germania / Germany)
Nicolae Teodoreanu - "Hău-zăbavă"- muzică electronică / electronic music (p.a.a.)
Iancu Dumitrescu - "Metamorphoses"pentru clarinet / for clarinet
Călin Ioachimescu - "Saxtraces recollections"- computer music (p.a.a.)
**
Andre Bartetzki - "Rondeaux Trouvés"für 8-Kanal Tonband / for 8 channels tape
Howard Sandroff - "Tephillah"for clarinet and computer controlled digital audio
processors
/ pentru clarinet si sunete procesate de calculator
Wilfried Jentzsch - "Trance oder Lamento di Bali"fr 8-Kanal Tonband /
for 8 channels tape Pierre Boulez - "Dialogue de l'ombre double"pentru clarinet şi bandă /
for clarinet and tape
* Concert organizat în colaborare cu Studioul Electronic al Academiei de Arte din Berlin, Departamentul pentru Ştiinţă, Cercetare şi Cultură din cadrul Senatului din Berlin, Universitatea din Chicago (SUA) / Concert organized in cooperation with"Das Elektroni- sche Studio der Akademie der Kunste-Berlin, Berliner Senatsverwaltung fur Wissen- schaft, Forschung und Kultur, University of Chicago (USA).

Institutul Francez - Sala"Elvire Popesco" / Institut Francais - Salle"Elvire Popesco"
Ora 19.00 / at 7 p.m.
"Tabu"- Film mut (anii'30) cu muzică-live de / silent film with live music by
Violeta Dinescu & Ansamblul "Contraste" Ensemble - Timişoara: Ion Bogdan Ştefănescu, Dan Petrescu, Doru Marin, Dorin Cuibariu
* Concert organizat în cooperare cu Insitutul Francez din Bucureşti / Concert organised in cooperation with the French Institute in Bucharest
sus


Vineri 27.05 / Friday, 27th May

Sala"G. Enescu"- UNMB / "G. Enescu"- Hall at the National Music University
Ora 17.00 / at 5 p.m.

Instrumente şi voce(II.) / Instruments & voice(II.):
Trio Aperto + Ladislau Csendesz (vioară / violă), Dan Avramovici (clarinet), Dolores Chelariu (pian) - invitată / guest: Antonela Bârnat (mezzosoprană)
Felicia Donceanu - "Interferenţe lirice" - melodii pentru soprană şi clarinet / "Lyric Interferences"- melodies for soprano and clarinet
Laura Manolache - "Personaje" pentru / for Trio Aperto
Younghi Pagh-Paan - "Noch..." pentru mezzo-soprană şi violă / for mezzosoprano
and viola
Alexander Arutiunian - Suită / Suite for violin, clarinet and piano


Ansamblul de percuţie -"Game" / Percussion Ensemble -
Dirijor / Conductor: Alexandru Matei
Steve Reich - "Music for pieces of wood"- pentru 5 percuţionişti / for 5 players
Sorin Lerescu - "Solo-Multipli"- pentru un percuţionist / for one player
Halyna Ovcharenko - "What the shaman saw"for 5 players
Anatol Vieru - "Mosaiques"- pentru 3 percuţionişti / for 3 players
John Frandsen - "Rite of Passage"- pentru un percuţionist / for one player
Sofia Gubaidulina - "Misterioso"- pentru 7 percuţionişti / for 7 players

Sala"ArCuB" / "ArCuB"- Hall
Orele 19.30 / at 7.30 p.m.

"Alternative"- spectacol muzical-coregrafic şi de multi-media / multi media music and dance performance
Prolog: Daniel Teruggi - "Instants d'hivers"
Expoziţia claselor de scenografie ale UNATC"I.L.Caragiale"
Spectacolul muzical coregrafic :
Maia Ciobanu - Muzică alternativă pentru mediu electronic şi dansatori (I)
Minami Hiroaki - Simfonia electronică nr.4
Maia Ciobanu - Muzică alternativă pentru un actor dansatori, pian şi mediu
electronic (II) pe versuri de Tudor Mihai Cazan
Corneliu Dan Georgescu - Studii atemporale - Equilibrum (I)
Maia Ciobanu - Muzică alternativă pentru mediu electronic şi dansatori (III) - (p.a.a.)
Corneliu Cezar - "Aum" pentru mediu electronic
Epilog:
Corneliu Dan Georgescu : Studii atemporale - Equilibrum (II)
Scenografie şi instalaţii: studenţii anii I-IV ai UNATC"I. L. Caragiale"
Momente de happening: elevi ai Liceului de muzică"G. Enescu"şi ai Liceului de Coregrafie "Floria Capsali" - Bucureşti
Invitaţi: Andrei Tănăsescu - pian,
Relu Poalelungi - actor la Teatrul"Odeon"- Bucureşti
Regia şi coregrafia : Andreea Căpitanescu
Scenografia : Petre Staicu
Regia muzicală : Maia Ciobanu
Regia de sunet : ing. Tudor Florin Cazan
* Spectacol organizat de Universitatea Naţională de Artă Teatrală şi Cinematografie "I.L.Caragiale" Bucureşti, Liceul de Coregrafie "Floria Capsali" Bucureşti şi Liceul de Muzică "George Enescu" Bucureşti în cooperare cu Pro Helvetia - Conciliul Artistic Elveţian / Performance organized by the National University for Theater and Cinema "I.L.Caragiale" in Bucharest, High School for Coreography "Floria Capsali" in Bucharest and Music High School "George Enescu" in Bucharest in cooperation with Pro Helvetia - Arts Council of Switzerland sus


Sâmbătă 28.05 / Saturday, 28th May

Aula Palatului Cantacuzino / The Cantacuzino Palace Hall
Ora 18.00 / at 6 p.m.
Trio"SurPlus" (Germania / Germany) - Peter Veale (oboi / oboe), James Avery (pian / piano), Olaf Tzschoppe (percuţie /percussion)
Ana-Maria Avram - Assonant IV - for oboe, percussion and piano (2005) -(p.a.a.)
Liza Lim - Ming Qi - for oboe and percussion (2000)
Harrison Birtwistle - An Interrupted Endless Melody II - for oboe and piano (1994)
Gabriel Iranyi - InnenZeit IV - for oboe, percussion and piano (2005) - (p.a.a.)
*
Ian Willocock - A Book of Maps - for piano and percussion (1993/94)
Andrės Alcalde - Gilimbô - for piano and percussion(1988)
Roland Breitenfeld - Les couleurs du Midi - for oboe, percussion and piano (2005)
(p.a.a.)
* Concert organizat în cooperare cu Goethe-Institut Bukarest / concert organized in cooperation with Goethe-Institut Bukarest


Sala Mare a Ateneului Român / Romanian Atheneum - Big Concert Hall
Ora 20.00 / at 8 p.m.

Orchestra Franceză de Flaute - The French Flute Orchestra
Dirijor / Conductor : Pierre-Alain Biget, Solist / Soloist : Pierre-Yves Artaud
- invitat / guest : Ion Ivan Roncea (harpă / harp)

Cornel Ţăranu - "Concerto breve"
Claude Debussy - Dansurile pentru harpă şi orchestră de flaute (transcripţie de
Pierre-Alain Biget) / Dances for harp and flute orchestra (transcription by Pierre-Alain Biget)
Nicolae Brînduş - "Tabulatures"
Doina Rotaru - "5 vitralii"
Regis Campo - "la tempesta" - concertul nr. 2 pentru flaut şi orchestră de flaute /
Second concerto for flute and flute orchestra
Yoshihisa Taira - "Flautissimo"
* Concert organizat cu sprijinul Serviciului Cultural al Ambasadei Franţei la Bucureşti şi Filarmonica "George Enescu" / Concert organized with support from the Cultural Service of France Embassy in Bucharest and "George Enescu" Philharmony sus



Duminică 29.05 / Sunday, 29th May

Aula Palatului Cantacuzino / The Cantacuzino Palace Hall
Ora 11.00 / at 11 a.m.
FORUM - "15 ediţii de festival - 15 festival editions" (întâlnire cu reprezentanţi ai presei şi directorii celor 15 ediţii / meeting with guests and artistic directors of the 15 festival editions)

Sala"ArCuB" / "ArCuB"- Hall
Orele 19.00 / at 7 p.m.

Închiderea Festivalului / Festival Closing


"Coregrafie, video şi muzică nouă"/ "Coreography, video & new music" -
Ansamblul InterArt / Ensemble
Coregrafia/ Choreography:Liliana Iorgulescu
Dansatori / Dancers: Liliana Iorgulescu, Andreea Duţă, Ioana Macarie, Violeta Dumitraşcu, Vlad Ioachim
Interpreţi: Irinel Anghel, Andrei Kivu, Mihaela Vosganian
Mihaela Vosganian - "Reverberaţii"
Adrian Iorgulescu - Cvartetul de coarde nr.2
Diana Danciu-Gheorghiu - "MetaGame"

Video
&

"Jazz & more"- Mircea Tiberian Ensemble
Mircea Tiberian - pian
Cristian Soleanu - saxofon / clarinet
George Dumitriu - vioară / ghitară
Arthur Balogh - contrabass
Vlad Popescu - baterie / percuţie
Improvizaţii pe muzică contemporană de / improvisation on contemporary music by Pascal Bentoiu, Ulpiu Vlad, Gyorgy Ligeti, Miguel Azguime a.o. sus

Festival's web site: http://www.cimec.ro/Muzica/EvenimAdd/SMC2005prg.htm

Ecouri ... Oana Drăgulinescu, Producător-TV, vă invită să vizionaţi două reportaje despre "Săptămâna Muzicii Contemporane"- ediţia a XV-a pe postul TVR Cultural în zilele de sâmbătă 4 şi 11 iunie a.c., orele 20.30, în cadrul emisiunii "Muzică şi muzicieni" (reluările celor două reportaje vor putea fi vizionate în zilele de marţi 7, respectiv 14 iunie a.c., orele 10.00).

CRONICI - Petruţa-Maria Măniuţ - Cristina Sârbu 1 2 - sus
* Organizatorii îşi rezervă dreptul de a face modificările necesare în programul manifestărilor din "Săptămâna Muzicii Contemporane" - 2005.

cIMeC 2005