afişul festivalului

 

Festivalul internaţional MERIDIAN, Zilele SNR-SIMC

Ediţia a 6-a, 13-18 decembrie 2010 /

6th MERIDIAN, ISCM-Romanian Section International Festival

13-18 December 2010

snr.cimec.ro

 

Puncte cardinale / Cardinal Points

 

Organizatori:  Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, Secţiunea Naţională Română a Societăţii Internaţionale de Muzică Contemporană

 

Co-organizator:  Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti

 

Director fondator:  Adrian Iorgulescu, Preşedintele UCMR

 

Direcţia artistică: Comitetul Executiv al SNR-SIMC: Sorin Lerescu, preşedinte, Doina Rotaru, Carmen Cârneci, Dan Dediu, George Balint

 

Parteneri Media: Radio România Muzical, Radio România Cultural, revista Actualitatea Muzicală, Institutul de Memorie Culturală – cIMec.ro, No 14 Plus Minus, Contemporania și Buletinul informativ în limba engleză al SNR-SIMC, Contemporary Music – Romanian Newsletter

 

Parteneri: Muzeul Național „George Enescu“, Asociația Română a Femeilor în Artă (ARFA), Uniunea Compozitorilor din Bulgaria, Centrul Cultural al Republicii Ungare Bucureşti, AKKU (Ungaria)

 

Grupul de lucru: Sanda Alexandrescu, Andreea Alexandrescu, Elena Apostol, Eugenia Câlţia

 

 

 

Notă:

primă audiţie absolută (p.a.a.)

primă audiţie românească (p.a.r.)

   

Organizatorii îşi rezervă dreptul de a opera modificări în program ca urmare a apariţiei unor situaţii neprevăzute.

 

 

Programul Festivalului

 

LUNI, 13 DECEMBRIE

Craiova, Sala Filarmonicii „Oltenia“

Ora 19

Concert simfonic

Orchestra simfonică a Filarmonicii „Oltenia“ din Craiova

Dirijor: Gheorghe Costin

 

Program:

Nicolae Boboc – Mic divertisment în stil clasic

Gheorghe Costin – 5 Schiţe pentru orchestră

Adrian Iorgulescu – Signals
Pascal Bentoiu – Poemul „Luceafărul“

 

_______

 

 

Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti

Studioul de Operă

Ora 17.30

Muzica contemporană din Bulgaria

Olga Mihailova, mezzosoprană şi Galina Apostolova, pian

 

Program:

Dimitar Nenov (1901-1953) – Chanson macédonienne

-“L’éternelle”, vers d’Elissavéta Bagriana

Filip Pavlov (1949) – “La rosée”, vers d’Evtim Evtimov

Velislav Zaimov (1951) – “Fantaisie”, vers de Mara Beltcheva

Yordan Goshev (1960) – Etude pour piano

Konstantin Iliev (1924-1988) – Deux chansons sur des vers de Langstone Hughes

Adrian Pavlov (1979) – Cinq chansons sur des vers de Langstone Hughes

Atanas Atanassov (1952) – “Alter ego” pour piano

Marin Goleminov (1908-2000) – Cinq impressions ”La nature” sur des vers de Stefan Gechev

Dobri Hristov (1875-1941) – “Les jeunes filles de Lukovit”, vers de Tsanko Tserkovski

 

_______

 

 

   

 

Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti

Sala „George Enescu“

Ora 19

Concert TRAIECT

Director artistic: Sorin Lerescu

Dirijor: Veronica Anghelescu

 

Geanina Săveanu-Meragiu, vioară, Georgeta Radu, percuţie, Viorica Nagy, violoncel, Alexandru Hanganu, flaut, Răzvan Gachi, clarinet, Andrei Podlacha, pian, Tiberiu Cenuşer, trombon

 

Program:

Lars Graugaard  (Danemarca) – Shattered Glass for flute, clarinet in Bb, piano, violin and cello (p.a.r.)

Sergiu Shapira (Israel) – A Talk with the Unseen (Solo Bb Clarinet or Bass Clarinet) (p.a.r.)

Ana Szilagyi – Meditaţie, pentru violoncel şi trombon (p.a.r.)

Regina Alfery/Raimund Trimmel (Austria) – Trio pentru vioară, clarinet şi pian (p.a.r.)

Indra Rise (Letonia) – Fanfare for violin, 1 percussionist and piano (p.a.r.)

Veronica Anghelescu – Shiver pentru ansamblu instrumental (p.a.a.)

 

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 20. 30

What's Real?

performance

Interpretează Grupul ArtDetox

 

Irinel Anghel – soundance

Paul Dunca – dans, performance

Sorin Romanescu – chitară electrică

Raluca Ghideanu – sculptură live

 

 

MARŢI, 14 DECEMBRIE

Aula Palatului Cantacuzino

 Ora 17

UN SAX TOTAL, SUB NORI DE SUNET

Un proiect de Daniel Kientzy (Franţa)

Dirijor : Bogdan Vodă

 

Livia Teodorescu-Ciocănea – ...and Brutus is an honourable man! Mark Anthony's speech from Julius Caesar play by Shakespeare for 7 Saxophones (one player) and ensemble (2 Trumpets, 4 Violins and 2 Violas) (p.a.a.)

Octavian Nemescu – BrokenSpirEggEchoCristi (p.a.a.)

Laura Manolache – NEUITARE (p.a.a.)

Mihail Vârtosu –  ...ahbcbhacahcb... (p.a.a.)

Costin Miereanu  MARE MOSSO (p.a.a.)

 

Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti

Studioul de Operă

Ora 20.30

ICARYNTH

 

Spectacol realizat de grupul SeduCânt: Ana Chifu, flaut, dans, Maria Chifu, fagot, dans, Theodor Iliescu, fagot, dans, Diana Rotaru, muzică, Georgiana Bobocel Iacob, coreografie, Raluca Stroie, costume, Mihai Cucu, proiecţie video

 

 

MIERCURI, 15 DECEMBRIE

Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti

Sala „George Enescu“

Ora 18.30

devotioModerna – 5 ani de existenţă

Conducerea muzicală: Carmen Cârneci

 

Teodora Ducariu (flaut), Valentin Ghiţă (oboi), Cristian Mancaş (clarinete), Natalia Colotelo-Pancec (vioară), Andrei Cavassi (violoncel), Olga Tănase-Podobinschi (pian), Alexandru Matei, Alexandru Sturzu (percuţie)

 

Program :

Dan Voiculescu – Flori pentru 2 toace – percuţie-solo

Cristian Lolea – Sonata pentru flaut şi pian

Roland Breitenfeld (Germania) – Tempest – pentru clarinet(e), percuţie şi pian (p.a.a.)

Ivana Stefanovic (Serbia) – An Ordinary Conversation – pentru oboi şi vioară (p.a.r.)

Lucian Meţianu – Attraction étrange – pentru 2 percuţionişti (p.a.r.)

Corneliu Dan Georgescu CUM STATUA – septet

___________

 

Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti

Sala „George Enescu“

Ora 20

Concert PROFIL

Director artistic: Dan Dediu

Dirijor: Tiberiu Soare

 

Ion Bogdan Ştefănescu, flaut, Cosmin Sperneac, oboi, Emil Vişenescu, clarinet, Gabriel Sava, fagot, Sorin Lupaşcu, corn, Cristian Suciu, Mihai Toth, trompetă

Florin Pane, trombon, Laurenţiu Sima, tubă, Alexandru Sturzu, percuţie, Adriana Maier, pian, Diana Moş, Oana Vişenescu, vioară, Marian Movileanu, violă, Eugen Bogdan Popa, Alexandru Duţulescu, violoncel, Dinu Petrache, contrabas

 

Program:

Victor Colţea – Blind Light

Diana Simon – Septet

Carmen Cârneci  "exil secund"
Dan Dediu – Furia

Mihai Măniceanu – Invitaţie la vals

 

JOI, 16 DECEMBRIE

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 19

Cvartetul FLORILEGIUM

 

Ioan Marius Lăcraru, vioara I, Mălina Dandara, vioara a II-a,

Maria Ciurduc, violă, Anca Vartolomei, violoncel

 

În program:

Harry Crowl (Brazilia) – Na Perfurada Luz, em Plano Austero (Quarteto de Cordas nº1) (p.a.r.)

Sorin Lerescu – Impressions (Cvartet de coarde nr. 3) (p.a.a.)

Doina Rotaru – Vivarta (p.a.a.)

Valentin Petculescu – The Four Elements (Cvartet de coarde nr. 3) (p.a.a.)

 

____________

 

Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti

Studioul de Operă

Ora 20.30

Centrul de Muzică electroacustică şi Multimedia al UNMB

Asociația "Propuls"

Flaconul cu fantasme – cinci ipostaze multimedia ale omului citadin

 

Sabina Ulubeanu  Rondo d'hivers

Sorin Georgescu  Jinglemania (p.a.a.)

Mihai Măniceanu  Or (p.a.a.)

Ana-Iulia Giurgiu  Măiastra – Interludes pour Brancuşi. Paysages citadins et rêveurs (p.a.a.)

Cătălin Crețu  Alchimie urbană (p.a.r.)

 

Ansamblul: "opus.art"

conducerea artistică: Cătălin Crețu

dirijor invitat: Alexandru Solonaru
Ariadna Mihai
– soprană
Andrei Drăgoescu – vioară
Iulian Popovici – violă
Florin Mitrea – violoncel
Ana Chifu – flaut; piccolo
Constantin Urziceanu – clarinet; clarinet bas; saxofon
Maria Chifu – fagot
Sorin Rotaru – instrumente de percuţie
Mihai Murariu – pian
Mihai Măniceanu – pian

artiști video: Mihai Cucu, Maria Balabaș, Nicolas Bondue

 

 

VINERI, 17 DECEMBRIE

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17

Recital de violă: Cornelia Petroiu

VIOLACUSTIC

 

                       
Adina Dumitrescu – mai târziu, când eram singur (p.a.a.)
Ana-Maria Avram – Quinconce
Paul Urmuzescu – Eterogenii (p.a.a.)                                               
Laurenţiu Beldean – Nu va exista nicicând „momentul potrivit” – In Memoriam Dorel Paşcu (p.a.a.)
Maia Ciobanu – Un interviu şi trei comentarii  (p.a.a.)              
Adrian Enescu – Reversibil (p.a.a.)                                                    


Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti

Sala „George Enescu“

Ora 19

Concert ARS NOVA, Cluj-Napoca

Conducerea muzicală: Cornel Ţăranu

 

Aurel Marc (oboi) solist, Ioan Goilă (clarinet) solist, Codruţa Ghencean (pian), Grigore Pop (percuţie), Albert Markos (vioară), Grigore Botar (violă), Gyula  Ortenszky (violoncel)

 

În program:

Cornel Ţăranu – Pour Jorge

Mark Kopitman – Cantus II

Violeta Dinescu – Cime Lointaine

Tiberiu Olah – Invocaţii II

Dan Dediu – Serenade funebre in memoriam Tiberiu Olah

Antonio de Sousa Dias – Komm, tanz mit mir

Iannis Xenakis – Charisma

Cornel Ţăranu - Remembering Bartok

 

                                                              _________

 

 

Studioul de Operă

Ora 20.30

Dynamic Meditation

Performance/muzica/live electronics/dans/video/live video

 

Muzica/concept dinamic: Mihaela Vosganian

Regie/video: Anda Cruceru

Coregrafie: Liliana Iorgulescu

Scenografie: Raluca Ghideanu

Costume: Ştefania Maria Brad

 

Inter-art  Group

Mihaela Vosganian/Armine Vosganian: voce/performer dinamic

Călin Grigoriu: chitară electrică

Costin Petrescu: percuţie midi

Liliana Iorgulescu/Andreea Duţă/ Vlad Iachim: dans

Cătălin Creţu – live video

 

 

 

 

SÂMBĂTĂ, 18 DECEMBRIE

Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti

Sala „George Enescu“

Ora 17

                                        Concertul Ansamblului CLARINO,

condus de Emil Vișenescu

 

În program:

Vladimir Scolnic WWW. CLARINET. NET – for a network of clarinet performers (octet )  (9')

Mihai Murariu – ALTERNATIVE  (5’) pentru cvartet de clarinete

George Balint  UN SINGUR COPAC ŞI ATÂTEA PĂSĂRI! – pentru octet de clarinete, percutie, recitator si banda (20') (p.a.a.)

 

Interpretează:

Robert Preduţ - Cl. Mib, Mihaela Bărbuceanu – Cl. Sib, Claudiu Danciu – Cl. Sib, Mihai Bădiţa – Cl. Sib, Radu Stan – Cl. alto sib, Alexandru Avramovici – Cl. alto mib, Constantin Urziceanu – Cl. bas sib, Mihai Rebac – Cl. contrabas sib, Alexandru Matei – percuţie

Eusebiu Ştefănescu - recitator

Dirijor - Emil Vişenescu

____________

 

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 18.30

Cvartetul „Componensemble“ din Budapesta

 

Jenő Koppándi, vioară, Zoltán Tuska, vioară

János Fejérvári, violă, György Déri, cello

 

În program:

László Sáry (Ungaria) – Variációk vonósnégyesre (Variations for String Quartet) (p.a.r)

Ulpiu Vlad - Pe acest pamant însorit II (On this sunny land II)

Zsolt Serei (Ungaria) – Vonósnégyes (String Quartet) (p.a.a.)

Csanád Kedves (Ungaria) – Zeit Quartet (Time Quartet) (p.a.a.)

Octavian Nemescu – Quatuor a cordes pour Minuit (String Quartet for Midnight)

 

____________

 

 

 

 

Universitatea Naţională de Muzică din Bucureşti

Studioul de Operă

Ora 20.30

Concert ARCHAEUS

Meridiane şi paralele

Conducerea muzicală: Liviu Dănceanu

 

Anca Vartolomei – violoncel, Rodica Dănceanu – pian, Dorin Gliga – oboi, Ion Nedelciu – clarinet, Şerban Novac – fagot, Alexandru Matei – percuţie, Ioan Marius Lăcraru – vioară

 

În program:

Fred Popovici – A LA RECHERCHE DE LA CHANSON PERDUE (NOUVELLE VERSION 2009-2010) (p.a.a.) (p.a.r.)

Corneliu Dan Georgescu – OMNIA UNUS EST (p.a.r.)

Costin Miereanu – SOLO pentru fagot

Eugen Wendel – SPECTRUM (p.a.r.)

Liviu Dănceanu - Heptaih, op. 123

Ştefan Niculescu – SINCRONIE