HOME

 

   MERIDIAN

Zilele SNR-SIMC (Secţiunea Naţională Română a Societăţii Internaţionale de Muzică Contemporană)

 

Bucureşti, 8-12 decembrie 2008, Ediţia IV

 

4th ISCM-Romanian Section International Festival

 

Puncte cardinale / Cardinal Points    


 

 

                                               Actualitatea Muzicala   
     
  

Organizatori:
Ministerul Culturii şi Cultelor, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, Secţiunea Naţională Română a Societăţii Internaţionale de Muzică Contemporană



Co-organizatori:
Societatea Română de Radiodifuziune, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Muzeul Naţional „George Enescu“, Centrul Naţional de Artă „Tinerimea Română“, Asociaţia Română a Femeilor în Artă (ARFA)



Director fondator:

Adrian Iorgulescu, Ministrul Culturii şi Cultelor



Direcţia artistică:

Comitetul Executiv al SNR-SIMC: Sorin Lerescu, preşedinte, Doina Rotaru, Carmen Cârneci,
George Balint, Dan Dediu


Parteneri Media:
Radio România Muzical, Radio România Cultural, Actualitatea Muzicală, Contemporary Music-Romanian Newsletter (publicaţie în limba engleză editată de SNR-SIMC şi de Centrul de Informare asupra Muzicii Contemporane), cIMec

 

Notă: primă audiţie absolută (p.a.a); primă audiţie românească (p.a.r.)
Organizatorii îsi rezervă dreptul de a opera modificări în program ca urmare a apariţiei unor situaţii neprevăzute

Secretară SNR-SIMC: Andreea Alexandrescu



 

Program

 

LUNI, 8 DECEMBRIE
Societatea Română de Radiodifuziune

Studioul „Mihail Jora“

 

 

 

Ora 17.30 – Trio PROmoZICA (Franţa/România)

Daniel Kientzy – saxofon, Reina Portuondo – electronics, Cornelia Petroiu – violă

Program:

Adina Dumitrescu (România) Pénitence et anthropologie (sopranino and alto saxophones, viola & electronics) (p.a.r.)
Doina Rotaru (România) - Obsessivo (soprano and tenor saxophones, viola & electronics) (p.a.r.)

Maia Ciobanu (România) – Nr. 273,16 – Intersections (alto saxophone, viola & electronics) (p.a.r.)
Irinel Anghel (România) - Choix (soprano saxophone, viola & electronics) (p.a.r.)
Octavian Nemescu (România) A    T (tenor, alto, sopranino and baritone saxophones, viola, percussions & electronics) (p.a.r.)

 

Foyer

 

Ora 19.30 – Lansare de CD, carte muzicală şi partituri contemporane

Prezintă: Valentina Sandu-Dediu, muzicolog şi compozitoarea Carmen Cârneci, director al Editurii Muzicale

 

Studioul „Mihail Jora“

 

 

Ora 20.15 – Ansamblul MD 7 (Slovenia)

Director artistic: Pavel Mihelčič

Dirijor: Steven Loy

Matej Zupan – flaute, Jože Kotar clarinet, Mihael Šuler – trombon, Franci Krevh – percuţie, Luca Ferrini pian, Alexandre Razera – violă, Igor Mitrović violoncel

Program:

Liviu Dănceanu (România) – Exerciţii de admiraţie

Pavel Mihelčič (Slovenia)Beams for clarinet & ensemble (p.a.r.)

  Solist: Jože Kotar

Zygmunt Krauze (Polonia) – Voices for Ljubljana (p.a.r.)

(pauză)

Giampaolo Coral (Italia) – La luna esce di scena – Notturno (p.a.r.)

Sukhi Kang (Coreea de Sud) – Myth (p.a.r.)

George Balint (România) – „Zoom In” pe o stare de linişte ( Zoom in“, within a peaceful mood)(p.a.a.)

Lojze Lebič (Slovenia)Colour Circle (p.a.r.)

 




MARŢI, 9 DECEMBRIE

Aula Palatului Cantacuzino

 

 

Ora 18 –  Recital de pian: Dimitar Tsanev (Bulgaria)

Program:

Theodor Grigoriu (România)Cantus Planus & Sentimento din „Columna Modală“

Dan Voiculescu (România) – Cinci piese din „Canonica II“

Stefan Ikonomov (Bulgaria) – "Images" – four pieces for Piano

Laura Manolache (România)Sonata

Velislav Zaimov (Bulgaria) – Sonata for Pianoforte No. 4

Julia Tsenova (Bulgaria) – Triptych for Keyboard

 

 

 

 

Ora 19.30 – Ansamblul ARCHAEUS (România)

Conducerea muzicală: Liviu Dănceanu

Anca Vartolomei – violoncel, Rodica Dănceanu – keyboards, Dorin Gliga – oboi, Ion Nedelciu – clarinet, Şerban Novac – fagot, Alexandru Matei – percuţie, Ioan Marius Lăcraru – vioară

În program:

Fred Popovici (România): ITINERAIRE A L’INTERIEUR DU SON

                                        INTRODUCTION A L’ANATOMIE DU SON

                                        OUT OF(F) SOUND TRACKS

                                        F(R)A(C)TALITE DU SON

 




MIERCURI, 10 DECEMBRIE
Aula Palatului Cantacuzino

 

 

Ora 18 –  Ansamblul devotioModerna (România) invită la un

 

„six o’clock tea&art-music, cu inserturi poetice, fotografii şi arome de ceai (a bit of poetry, photos and tea flavours)

 

Conducerea artistică: Carmen Cârneci

Elmira Sebat – mezzo-soprană, Ana Chifu – flaut, Constantin Urziceanu – clarinet, Andrei Cavassi – violoncel, Diana Rotaru – pian, Sorin Rotaru – percuţie


Invitaţi:
Indra Rise (Letonia) –  pian, Ioan Marius Lăcraru (România) – vioară, Roxana Trestioreanu (România) – fotografie 
       

În program:

Theodor Grigoriu (România) Partita a sonar pentru flaut-solo                                     

Indra Rise (Letonia)Landscape in Fog pentru vioară şi pian                      

Dubravcko Detoni (Croaţia) – 5 piese pentru clarinet                                                                                           

Diana Rotaru (România) Play! pentru flaut şi pian                                                        

Carmen Cârneci (România) Tablou trilingv în Decembrie pentru vioară-solo                

Nicolae Teodoreanu (România) Anastasia pentru mezzo-soprană şi ansamblu

 


 

 

Ora 19.30Xenia Ensemble (Italia)
Adrian Pinzaru – violino, Eilis Cranitch – violino,  Michčle Minne – viola, Elizabeth Wilson – violoncello

Invitaţi:

Cătălin Opriţoiu (România) – flaut, Săndel Smărăndescu (România) – contrabas

Grupul Inter-Art (România): Mihaela Vosganian, Irinel Anghel,  Sorin Romanescu

Program:

Vladimir Scolnic (Israel) – War and Nostalgia pentru contrabas solo (p.a.r.)

Ulpiu Vlad (România)DIN SUNETELE PRIVIRII  III pentru flaut şi bandă magnetică

 

Bruno Maderna (Italia) – Quartetto (p.a.r.)

Eric Maestri (Italia) – Pieghe per quartetto (p.a.r.)      

Alper Maral (Turcia) – Comunicazione per violino e medicine drum (p.a.r.)   

Salvatore Sciarrino (Italia) Danze per due violini e viola (p.a.r.)   

Lucio Gregoretti (Italia) Immaginario Connettivo per quartetto (p.a.a.)   

Mihaela Vosganian (România) - Gioco degli  Innocenti per voce, fisarmonica, chitarra  

elettrica, violino e violoncello e nastro magnetico (p.a.r.)   

Giovanni Sollima (Italia) - Federico II  dal “Viaggio in Italia” per quartetto (p.a.r.)                             

Irinel Anghel (România) – Magic (p.a.r.)

 

 




JOI, 11 DECEMBRIE
Aula Palatului Cantacuzino

 

Ora 17 – Video-opere

 

 

Liana Alexandra (România) Călătoria Spiritului, Video-operă pe versuri de John Gracen Brown (S.U.A.), imagini de Dan Reisinger (Israel)

 

 

Şerban Nichifor (România)Anamorphosis, Video-operă pe versuri de John Gracen Brown (S.U.A.), imagini de Dan Reisinger (Israel)


                          

 

Ora 18.30 –  The Basso Moderno Duo (S.U.A.)

Allan Von Schenkel – contrabas, Kristen Williams – pian

Program:

Larry Bell (S.U.A.) – Habanera (p.a.r.)

Sonia Megias Lopez (Spania) – Tango No. (p.a.r.)

Alla Penkina (Rusia) – Illustrations (p.a.r.)

Felix Yanov Yanovsky (Uzbekistan) – Dialogue (p.a.r.)

Elinor Armer (S.U.A.) – Minotaur (p.a.r.)

Mary Ann Joyce-Walter (S.U.A.) – Scherzatina (p.a.r.)

Richard St Claire (S.U.A.) – Outburst (p.a.r.) 

Ned Rorem (S.U.A.) – Nocturne (p.a.r.)  

Lee Hoiby (S.U.A.) – Winter Hubris & Also (p.a.r.)

Betty Beath (Australia) – From a Lake of Honey (p.a.r.) 

Iulia Cibişescu-Duran (România) – Piece for Basso Moderno 

Yoko Ono-Lennon (Japonia) – Secret Piece II (p.a.r.)

Marie Incontrera (S.U.A.) – Liszten (p.a.r.)

Liana Alexandra (România) – Melody 

 

Sala „George Enescu“

a Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti

 

                                            

 
Ora 20 – Ansamblul TRAIECT (România)

Conducerea muzicală: Sorin Lerescu

Geanina Săveanu – vioară, Viorica Nagy – violoncel, Georgeta Radu – percuţie, Andrei Podlacha – pian, Alexandru Hanganu – flaut, Răzvan Gachi – clarinet, Tiberiu Cenuşer – trombon
Invitat: Şerban Novac – fagot

Program:

Ana Szilagy (România) 7 Minuni (p.a.a.)

Atanas Atanassov (Bulgaria) – Move in three (p.a.r.)

Dora Cojocaru (Canada) – Three Sketches for a Fussy Winter

Nicolae Brânduş (România) – Trio-Sonatina

Cornel Ţăranu (România) – Traiectorii

 




VINERI, 12 DECEMBRIE
Sala „George Enescu“

a Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti

 

 

 

Ora 18 – Ansamblul PROFIL  (România)

Director artistic: Dan Dediu

Ion Bogdan Ştefănescu – flaut, Emil Vişenescu – clarinet, Adriana Maier – pian, Diana Moş – vioară, Laura Buruiană – violoncel

Program:

Aurel Stroe (România) În vis desfacem timpurile suprapuse
Zbigniew Baginski
(Polonia) Danza generale (p.a.r.)
Pascal Bentoiu
(România) Sonata pentru vioară şi pian
Ştefan Niculescu
(România) Duplum
Marian Borkowski
(Polonia) Images II
Dan Dediu
(România) Furia (p.a.a.)

 

 

 

Ora 20 – Grupul de muzică contemporană U:“ (Estonia)

Tarmo Johannes – flaut, Helena Tuuling – clarinet, Merje Roomere – vioară, Levi-Danel Mägila – violoncel, Vambola Krigul – percuţie, Taavi Kerikmäe – pian

Program:

Tatjana Kozlova (Estonia) – Doors 2a (p.a.r.)
Petru Stoianov
(România) „PE UN CADRAN SOLAR“ III (“ON A SUN DIAL“), Ballad for a soloist instrument (violoncello)

Märt-Matis Lill (Estonia) – My Weeping Voice is the Wind of Autumn (p.a.r.)  
Andres Lőo (Estonia) – Mimic score
(p.a.r.) 
Sorin Lerescu
(România) Austral (clarinet solo)

Helena Tulve (Estonia) – Stream (p.a.r.)


Copyright CIMEC 2008