HOME    
   

       Meridian

Zilele SNR-SIMC (Secţiunea Naţională Română a Societăţii Internaţionale de Muzică Contemporană)

 

3rd ISCM-Romanian Section International Festival




   

Puncte cardinale / Cardinal Points

 

 Bucureşti, 10-14 decembrie 2007, Ediţia III




Organizatori :

Ministerul Culturii şi Cultelor, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, Secţiunea Naţională Română a Societăţii Internaţionale de Muzică Contemporană (SNR-SIMC)

 

Co-organizatori:

Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Muzeul Naţional „George Enescu“, Centrul Naţional de Artă „Tinerimea Română“, Asociaţia Română a Femeilor în Artă (ARFA)

 

Director fondator:

Adrian Iorgulescu, Ministrul Culturii şi Cultelor

 

Direcţia artistică:

Comitetul executiv al SNR-SIMC: Sorin Lerescu, preşedinte, Doina Rotaru, Carmen Cârneci, George Balint, Dan Dediu

 

Parteneri Media:

Radio România Muzical, Radio România Cultural, Actualitatea Muzicală, Contemporary Music-Romanian Newsletter (publicaţie în limba engleză editată de SNR-SIMC şi de Centrul de Informare asupra Muzicii Contemporane), Institutul de Memorie Culturală (cIMeC), PORT.ro

 

Sponsori:

Actavis, City of Reykjavík, Reykjavík Loftbrú, The Icelandic Ministry of Culture and Education

  

Grupul de lucru: Sanda Alexandrescu, Loredana Baltazar, Elena Apostol, Eugenia Câlţia

  

Notă

primă audiţie absolută (p.a.a)

primă audiţie românească (p.a.r.)

 

Organizatorii îsi rezervă dreptul de a opera modificări în program ca urmare a apariţiei unor situaţii neprevăzute

 

Secretară SNR-SIMC: Andreea Alexandrescu


Luni 10 decembrie , Marţi 11 decembrie, Miercuri 12 decembrie 2 Joi 13 decembrie Vineri 14 decembrie



____________________ Meridian, Zilele SNR-SIMC, 2007

 

 

LUNI, 10 DECEMBRIE

Centrul Naţional de Artă „Tinerimea Română“

Ansamblul ARCHAEUS

Ora 17.30 – Ansamblul ARCHAEUS (România)

Conducerea muzicală: Liviu Dănceanu

Rodica Dănceanu - pian, Marius Lăcraru - vioară, Anca Vartolomei - violoncel, Dorin Gliga - oboi, Şerban Novac - fagot, Ioan Nedelciu - clarinet, Alexandru Matei percuţie

Program:

Pieralberto Cattaneo (Italia) – In Nomine (archaei)
Ulpiu Vlad (România) – Rezonanţe pe fond mov
Cesar Cano (Spania) – Cantos de agua (p.a.r.)
Aurel Stroe (România) – Humoreske mit zwei Durchblicken zum Leeren

Jean-Luc Darbellay (Elveţia) – Empreintes
Yuri Kasparov (Rusia) – Light and Shade-Setting off `




  Aula Palatului Cantacuzino

Ora 19.15 – Lansare de carte şi de CD

Prezintă: Carmen Cârneci, director al Editurii Muzicale


Ansamblul PRO CONTEMPORANIA


Ora 20 –
Ansamblul Electric PRO CONTEMPORANIA
(România)

Concert de muzică electronică live

Irinel Anghel – sintetizator, laptop, chitară electrică
Andrei Kivu – sampler, groove-box, violoncel, trompetă, flaut / live electronics
Sorin Romanescu – chitară electrică, live electronics
Virgil Oprina – chitară bas, live electronics
Invitată: Mihaela Vosganian – voce / live electronics

Program:
Mihaela Vosganian (România) – Never ending...
Virgil Oprina (România) – Desperado
Andrei Kivu (România) – Anoxia
Sorin Romanescu (România) – ElectroState of Mind
Irinel Anghel (România) – Electric Toys



____________________ Meridian, Zilele SNR-SIMC, 2007

 


MARŢI, 11 DECEMBRIE


Aula Palatului Cantacuzino


 Ora 16 – Recital de flaut: Kolbeinn Bjarnason (Islanda)

Guðrún og Kolbeinn

Program:

Toshio Hosokawa (Japonia) – Sen I (p.a.r.)

Hiroyuki Itoh (Japonia) – Salamander I-b (p.a.r.)

Mario Lavista (Mexic) – Lamento for bass flute (p.a.r.)

 

Ora 17.30 – Concert PROFIL (România)

Dan DEDIU

Director artistic: Dan Dediu

Ion Bogdan Ştefănescu flaut, Emil Vişenescu – clarinet, Adriana Maier – pian

Program:

Bruno Maderna (Italia) – Dialodie pentru flaut şi clarinet
Toru Takemitsu (Japonia) – Air pentru flaut solo
Ştefan Niculescu (România) – Duplum pentru clarinet şi pian
Tiberiu Olah (România) – Sonata pentru clarinet solo
Anatol Vieru (România) – Design-Dasein pentru flaute
Violeta Dinescu (Germania) – Circuit pentru flaut bas
Dan Dediu (România) – Pierrot solaire pentru flaut şi clarinet


   Ateneul Român

Sala Studio

Ora 19 – TRIO ALTO (Franţa/România)

Trio ALTO

Daniel Kientzy –
saxofon (Franţa), Cornelia Petroiu violă (România) , Mihai Vârtosu pian (România)

Program:

Maria Aloupi (Grecia) – Trio

Eduardo Polonio (Spania) – Impromptu premeditato
Liviu Dănceanu (România) – Koan

Eckart Beinke (Germania) – au debut – apres tout
Aldo Brizzi (Italia) – Trio Bianco
Fred Popovici (România) – (com)Positions triangulaires

 

Urmează lansarea celor 3 CD-uri pe care le-a realizat Fundaţia KIENTZY prin finanţare A.F.C.N.:

CD 1 Kientzy interprete Vieru - interpret Daniel Kientzy

CD 2 Mirabila Violă - interpretă Cornelia Petroiu

CD 3 Resonances triangulaires  interpretează Trio-Alto (Daniel Kientzy, Cornelia Petroiu, Mihai Vârtosu)

 

Cornel Ţăranu (România) – Kerkira Trio


____________________ Meridian, Zilele SNR-SIMC, 2007

 

MIERCURI, 12 DECEMBRIE

Ateneul Român

 Sala Mare

 

Ora 19 – CAPUT Sinfonietta (Islanda) Opus-uri contemporane I

CAPUT Sinfonietta

Dirijor: Guðmundur Óli Gunnarsson (Islanda)

Solişti:  Víkingur Heiðar Ólafsson - pian

            Ingibjörg Guðjónsdóttir – soprană 

Kolbeinn Bjarnason – flaut, Eydís Franzdóttir – oboi, Guðni Franzson – clarinet, Brjánn Ingason – fagot, Emil Friðfinnsson – corn, Eirikur Örn Pálsson – trompetă, Sigurður Þorbergsson – trombon, Steef van Oosterhout, Frank Aarnink – percuţie, Elísabet Waage – harpă, Snorri S. Birgisson – pian, Sif Tulinius, Hildigunnur Halldórsdóttir – vioară, Guðmundur Kristmundsson – violă, Sigurður Halldórsson – violoncel, Hávarður Tryggvason – contrabas

Program:

Doina Rotaru (România) -  Prana Apana (trio) (p.a.r.)

Áskell Másson (Islanda) – Elja for 10 instruments (p.a.r.)

Magnus Lindberg (Finlanda) – Coyote Blues (for sinfonietta) (p.a.r.)

Sorin Lerescu (România) Fjord (for sinfonietta) (p.a.a.)

Haukur Tómasson  (Islanda) – The songs of Gudrun (for sinfonietta and soprano) (p.a.r.)


____________________ Meridian, Zilele SNR-SIMC, 2007

 

JOI, 13 DECEMBRIE
Aula Palatului Cantacuzino

 

 

Ora 17 – TRIO CONTRASTE (România)

Trio CONTRASTE

Sorin Petrescu –
pian, Ion Bogdan Ştefănescu flaut, Doru Roman percuţie

Invitată: Elmira Sebat - mezzosoprană

Program:

Petru Stoianov (România) INVIZIBILUL SOARE – „Cântec sau, altfel spus, TRIO pentru CONTRASTE“

Vincent Chapuis (Elveţia) – Nihon (p.a.a.)

Maia Ciobanu (România) Trio nr.273 op.2 „Contraste apropiate“

Doron Kaufman (Israel) – Hineni (p.a.a.)

Nicolae Brânduş (România) Madrigals and drums



 

Ora 19 – Ansamblul TRAIECT (România)

Ansamblul TRAIECT

Concert aniversar – 25 de ani de la înfiinţare


Conducerea muzicală: Sorin Lerescu

Geanina Săveanu vioară, Viorica Nagy – violoncel, Roxana Butucea – percuţie, Alexandru Hanganu flaut, Andrei Podlacha pian, Răzvan Gachi clarinet, Tiberiu Cenuşertrombon

Program:

Hiroyuki Itoh (Japonia) – Shadows of Night III for six players 1999/2001 (revised) (p.a.r.)

Iannis Xenakis (Franţa) – Mikka "S" for solo violin

Menachem Zur (Israel) – A Note for a Neighbour for clarinet, cello and piano

Octavian Nemescu (România) NATURAL CULTURAL pentru ansamblu şi bandă magnetică  

     
                       

____________________ Meridian, Zilele SNR-SIMC, 2007

 

VINERI, 14 DECEMBRIE
Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti
Sala „George Enescu"

 

Ora 17 – Ansamblul devotioModerna (România)

Carmen Maria CARNECI

Carmen Cârneci
conducerea muzicală

Yolanda Constantinescu soprană, Cătălin Opriţoiu flaut, Mădălina Tudose violoncel, Manuela Giosa – pian, Livia Teodorescu-Ciocănea – pian, Maria Popa  percuţie

Program:

Elena ApostolTRISTEŢI DESCOMPUSE“  pentru voce, violoncel şi

                                       percuţie (pe versuri de Margret Atwood) (p.a.a.)

Diana Vodă-Nuţeanu – HAI-KOU  pentru flaut-solo

Dan Voiculescu – DOUĂ CÂNTECE pentru soprană şi vibrafon

                             pe versuri de Marin Sorescu:

                                      Reminiscenţe 

                                      „De două ori

Peter Eötvös – „PSY“ pentru flaut, violoncel şi pian (p.a.r.)

Livia Teodorescu-Ciocănea2 LIEDURI pentru soprană şi pian

                                      „Chanson d’automne“ (pe versuri de Paul Verlaine)

                                      „Evangheliile toamnei“ (pe versuri de Nichita Stănescu)                    

Laura Manolache  CUMPĂNA TIMPULUI pentru flaut, pian şi percuţie 


 

Ora 19 – CAPUT Sinfonietta (Islanda) Opus-uri contemporane II

 

CAPUT Sinfonietta

Dirijor:
Guðmundur Óli Gunnarsson (Islanda)

Solist: Víkingur Heiðar Ólafsson – pian

Kolbeinn Bjarnason – flaut, Eydís Franzdóttiroboi, Guðni Franzsonclarinet, Brjánn Ingason – fagot, Emil Friðfinnsson – corn, Eirikur Örn Pálsson – trompetă, Sigurður Þorbergsson – trombon, Steef van Oosterhout, Frank Aarnink – percuţie, Elísabet Waage – harpă, Snorri S. Birgisson – pian, Sif Tulinius, Hildigunnur Halldórsdóttir – vioară, Guðmundur Kristmundsson – violă, Siguróur Halldórsson – violoncel, Hávarður Tryggvason – contrabas

Program:

Atli Ingólfsson (Islanda) -  The JugglersTent  for horn and harp (2000) (p.a.r.)                                          

George Balint (România) – 12 Lovituri / 12 Blows (sextet)

Carmen Cârneci (România) – (inacheve)l'exil

Atli Heimir Sveinsson (Islanda) – Icelandic Rapp (p.a.r.)

Snorri S. Birgisson (Islanda) – Piano Concerto nr. 2 (p.a.r.)