HOME    
   

    Meridian, Zilele SNR-SIMC

(SNR-SIMC – Secţiunea Naţională Românăa Societăţii Internaţionale de Muzică Contemporană)

 

2nd ISCM-Romanian Section International Festival

 


Puncte cardinale / Cardinal Points

 

Bucureşti, 9-13 decembrie 2006, Ediţia II

Sâmbătă, 9 decembrie Duminică, 10 decembrie Luni, 11 decembrie Marţi, 12 decembrie Miercuri, 13 decembrie



Organizatori:

Ministerul Culturii şi Cultelor, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, Secţiunea Naţională Română a Societăţii Internaţionale de Muzică Contemporană (SNR-SIMC)

 

Co-organizatori:

Muzeul Naţional „George Enescu“, Asociaţia Română a Femeilor în Artă (ARFA)

 

Director fondator:

Adrian Iorgulescu, Ministrul Culturii şi Cultelor

 

Direcţia artistică:

Comitetul executiv al SNR-SIMC: Sorin Lerescu, preşedinte, Doina Rotaru, Carmen Cârneci, George Balint, Dan Dediu

 

Parteneri Media:

Radio România Muzical „George Enescu“, TvRM, Actualitatea Muzicală, Contemporary Music-Romanian Newsletter (publicaţie în limba engleză editată de SNR-SIMC şi de Centrul de Informare asupra Muzicii Contemporane), cIMeC, PORT.ro

 

Sponsori:

Ministério das Relaçőes Exteriores (Brazilia)

Florida International University (SUA)

 

Notă

primă audiţie absolută (p.a.a.)

primă audiţie românească (p.a.r.)

 

Organizatorii îşi rezervă dreptul de a opera modificări în program ca urmare a apariţiei unor situaţii neprevăzute

 

Secretară SNR-SIMC: Immanuela Buga .

 


 

 

SÂMBĂTĂ, 9 DECEMBRIE

Aula Palatului Cantacuzino

 


Ora 18 – MARIN CAZACU şi studenţii săi în Ansamblul VIOLONCELLISSIMO (România)
Olga Mănescu, Mădălina Tudose, Ella Bokor, Octavian Lup, Radu Sinaci, Darius Tereu, Mircea Marian, Cristian Munteanu .
Dirijor:
Dorel Paşcu-Rădulescu

Program:

Cristian Marina (Suedia) – Octopus (p.a.a.)

Liviu Dănceanu (România)  - Verba Volant op 105 (4 celli) (p.a.r.)

Doina Rotaru (România) - UMBRE III pentru violoncel şi bandă (8 celli)

Harry Crowl (Brazilia) - Sinfonia nr 3 (8 celli) (p.a.a.)

 

 

Ora 20 – Concert de muzică electronică

Program:

Sorin Lerescu (România) (Dis)continuum II (p.a.a.)

Călin Ioachimescu (România) Păsări digitalizate

Miguel Azguime (Portugalia) – Beyond the seas (p.a.r.)

Nicolae Teodoreanu (România) – HĂU ZĂBAVĂ

Regia muzicală: Călin Ioachimescu

Regia şi scenografia: Yolanda Constantinescu

 

 

 

DUMINICĂ, 10 DECEMBRIE

Aula Palatului Cantacuzino

Ora 17

Rossen Idealov – clarinet, Georgita Boyadjieva – violoncel, Dragomir Yossifov – pian (Bulgaria)

Program:

Lyubomir Georgiev (Bulgaria) - 7 Dialogues (clarinet, violoncel)
Wassil Kazandjiev (Bulgaria) - Silouettes (violoncel, pian)
Nicolae Brânduş (România) - Ostinato pentru pian
Dragomir Yossifov (Bulgaria) - VasareLigeti (clarinet, violoncel, pian/celesta)
Shulamit Ran (SUA) - Private Games (clarinet, violoncel)
Anatol Vieru (România) - Monodia din opera „Iona“ (clarinet)
Lazar Nikolov (Bulgaria) - Sonata Nr. 7 pentru pian
Wassil Kazandjiev (Bulgaria) - Kaleydoscope pentru clarinet, violoncel şi pian

 

 

Ora 20

Grupul de Muzică Nouă TRAIECT (România)

Conducerea muzicală: Sorin Lerescu

Geanina Săveanu - vioară, Viorica Nagy - violoncel, Georgeta Radu - percuţie, Alexandru Hanganu - flaut, Andrei Podlacha - pian, Răzvan Gachi - clarinet, Eugen Niţă – trombon

Invitaţi: Raluca Mack – vioară, Cornelia Petroiu – violă, Radu Petrovici - contrabas

Program:

Leontios Hadjileontiadis (Grecia) – Polymorphisms pentru ansamblu instrumental, op. 72 (p.a.r.)                                                   

Orlando Jacinto Garcia (SUA) – Silencios Imaginados pentru flaut, clarinet, vioară, violoncel şi pian (p.a.r.)                                                                                                           

Petru Stoianov (România) – Invizibilul soare pentru flaut, percuţie și pian

Elena Apostol (România) – Memory, duo pentru trombon şi pian

Cornel Ţăranu (România) – Traiectorii pentru 7 instrumente

 

 

 

 

LUNI, 11 DECEMBRIE

Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România

Sediul SNR-SIMC

 

Ora 11

Muzica contemporană în Brazilia, conferinţă-audiţie susţinută de compozitorul Harry Crowl, preşedinte, ISCM-Brazilian Section

 

Ora 12.30
Muzica contemporană în Grecia - conferinţă-audiţie susţinută de compozitorul Leontios Hadjileontiadis, ISCM-Greek Section

 

 

Aula Palatului Cantacuzino

 

Ora 17

Atelierul de Muzică Contemporană ARCHAEUS (România)

Conducerea muzicală: Liviu Dănceanu

Anca Vartolomei - violoncel, Rodica Dănceanu - pian, Dorin Gliga - oboi, Ion Nedelciu - clarinet, Şerban Novac - fagot,  Alexandru Matei - percuţie, Marius Lăcraru - vioară

Program:

Frank Stemper (SUA) - Seven separate ways
Dan Dediu (România) - Sérénada funebre. In memoriam Tiberiu Olah pentru oboi şi  

                                       percuţie

Marcello Pusceddu (Italia) - Tokau
Maia Ciobanu (România) - Tăcere cu variaţiuni
James Giroudon / Jean François Estager (Franţa) - Les murs, ciels et silence
Ulpiu Vlad (România) - Legenda viselor

 

  

Teatrul BULANDRA

Sala „Toma Caragiu“

   

Ora 20 - Grupul INTER-ART (România)

Coordonator artistic: Mihaela Vosganian

Coregrafia: Liliana Iorgulescu

 

Timpuri paralele

cross media project/multilevel performance 2007

 

1. Ritual de seducţie

muzica: Diana Rotaru (România)

coregrafie/dans: Liliana Iorgulescu

solist: Ionuţ Ştefănescu

2. Empathy

muzica/solist: Irinel Anghel (România)

coregrafia: Liliana Iorgulescu

dansatori: Liliana Iorgulescu, Andreea Duţă, Vlad Iachim

3. Ajakeevitaja

muzica: Ulö Krigul (Estonia)

solist: Sorin Romanescu

4. In search of...

muzica: Ron Mazurek (SUA)

solişti: Andrei Kivu, Irinel Anghel, Sorin Romanescu, Andrei Marcovici, Mihaela Vosganian

dansatori: Liliana Iorgulescu, Andreea Duţă, Vlad Iachim

5. Water Poems

muzica: Zakir Hussain (India)

coregrafia: Liliana Iorgulescu

solist: Andrei Marcovici, Mihaela Vosganian

dansatori: Liliana Iorgulescu, Andreea Duţă, Vlad Iachim

6. Interferenţe Japoneze

muzica: Mihaela Vosganian (România)

coregrafie/dans: Liliana Iorgulescu

solişti: Andrei Kivu, Irinel Anghel, Mihaela Vosganian

7. Improvizaţie

solişti: Andrei Kivu, Irinel Anghel, Mihaela Vosganian, Sorin Romanescu, Andrei Marcovici

dansatori: Liliana Iorgulescu, Andreea Duţă, Vlad Iachim

  

 

 

 

MARŢI, 12 DECEMBRIE

Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România

Sediul SNR-SIMC

 

 

Ora 11

Muzica contemporană în Statele Unite - conferinţă-audiţie susţinută de compozitorul Orlando Jacinto Garcia, Florida International University, SUA

 

Ora 12.30

Muzica contemporană în Bulgaria, conferinţă-audiţie susţinută de compozitorul Velislav Zaimov, preşedintele Uniunii Compozitorilor din Bulgaria

 

 

Aula Palatului Cantacuzino

 

 

Ora 16

Lansare de carte şi CD

Ştefan Niculescu – Reflecţii despre muzică (1980-2006), Editura Academiei, Bucureşti,  

                               2006

Laura ManolacheTheodor Rogalski, Editura Muzicală, Bucureşti, 2006

Nicolae Brânduş – Ars Inventia, Chamber Music, CD-uri, Editura Muzicală, Bucureşti, 

                               2005, 2006                          

Livia Teodorescu-Ciocănea –Le Rouge et le Noir – balet în 3 acte după Stendhal, dublu CD, 

                              Electrecord, Bucureşti, 2006

Prezintă muzicologii Valentina Sandu-Dediu şi Petre Codreanu

 

 

Ora 18

Recital de pian: Satoko Inoue (Japonia)

Program de muzică japoneză contemporană:

Toru Takemitsu - Rain Tree Sketch 1

Joji Yuasa - Cosmos Haptic 1

Satoshi Tanaka - Levitation (p.a.a)

Norio Fukushi - Dislocated Memory

Hirokazu Hiraishi - Kaze-Hikaru-Toki

Yuji Itoh - A Sudden Hum

Hiroyuki Yamamoto - Saltatrix e Terpsichore

Jo Kondo - Ritornello

 

 

 

 

MIERCURI, 13 DECEMBRIE

Aula Palatului Cantacuzino

 

 

Ora 17 - Cvartetul FLORILEGIUM (România)

Ioan Marius Lăcraru - vioara I, Mălina Dandara - vioara a II-a, Maria Ciurduc - violă, Anca Vartolomei – violoncel

Program:

Octavian Nemescu (România) - Partage de minuit, Cvartet de coarde

Iancu Dumitrescu (România) - Arc en ciel, Cvartet de coarde nr. 4

Fred Popovici (România) - lvbeet@op135.com, Cvartet de coarde nr. 3

Adrian Iorgulescu (România) - Cvartet de coarde nr. 2

         

 

Ora 19.30 - Ansamblul „devotioModerna” (România)

Conducerea muzicală: Carmen Cârneci

Cătălin Opriţoiu – flaut, Mihai Zamfir – oboi, Emil Vişenescu – clarinet, Oana Vişenescu – vioară, Cornelia Petroiu – violă, Dan Cavassi – violoncel,  Mihai Măniceanu – pian

Program:

Alain Bancquart (Franţa) - Qui fait froid? pentru  flaut, oboi, clarinet, vioară, violoncel, pian (p.a.r.)                
George Balint (România) -  În faptul unei stări pentru  oboi, violă, pian (p.a.a.)

Carmen Cârneci (România) - OMENS-capriccio pentru clarinet solo

Myriam Marbe (România) – Sonata per due pentru flaut  şi violă

Mihai Măniceanu (România) - Viii, piesă pentru pian (p.a.a.)

Marina Vlad  (România) - Raze de lumină, trio pentru flaut, oboi, clarinet

Corneliu-Dan Georgescu (Germania) - A-Moll-Obsession, cvintet (flaut, clarinet, vioară, violoncel, pian) (p.a.a.)