HOME FORUM ART 2001-2002 /
STAGIUNE DE ARTĂ CONTEMPORANĂ
Asociaţia Română pentru Femei în Artă 2001:   noiembrie   decembrie         English Version
2002:   ianuarie   februarie  martie  aprilie
Prima stagiune de artă contemporană – muzică, dans, poezie, arte vizuale – lansată de ARFA (Asociaţia Română pentru Femei în Artă) în Bucureşti.

Sâmbătă 17 noiembrie 2001 - Sala ARCUB, ora 19

GAME
Conducerea muzicală: Alexandru Matei.
Interpreţi: Alexandru Anastasiu, Alexandru Sturzu, Adrian Tăbăcaru.
Invitaţi: Liliana Iorgulescu (coregrafă), Florin Fieroiu (dansator), Camelia Profierescu (pictură).
În program:
Adrian Iorgulescu - Ipostaze IV (ansamblu)
Anatol Vieru - Mosaiques (ansamblu)
Maia Ciobanu - Concert pentru percuţie şi bandă
Diana Vodă - Dans (ansamblu)
Doina Rotaru - Noesis (ansamblu)
Mihaela Stănculescu-Vosganian - Interferenţe Africane (ansamblu), versiune coregrafică sus


Sâmbătă 22 decembrie 2001 - Sala ARCUB, ora 19

TRAIECT
Conducerea muzicală: Sorin Lerescu.
Interpreţi: Viorica Nagy (violoncel), Georgeta Scurtu (percuţie), Geanina Săveanu (vioară), Alexandru Hanganu (flaut), Cristian Mancaş (clarinet), Eugen Niţă (trombon), Andrei Podlacha (pian).
Invitaţi: Liliana Iorgulescu (coregrafă), Mihaela Mihai Păun (actriţă). Versuri Varujan Vosganian. Pasima, instalaţii.
În program:
Maia Ciobanu - Tăcere... cu variaţiuni (ansamblu)
Ghenadie Ciobanu - Din cântecele şi dansurile lumii melancolice (clarinet, percuţie)
Livia Teodorescu Ciocănea - Tentazione (trio)
Maya Badian - Echoes (flaut solo)
Sorin Lerescu - Phonologos I (ansamblu)
Mihaela Stănculescu-Vosganian - Reverberations (trombon, percuţie şi live electronics), în versiune coregrafică sus


Duminică 27 ianuarie 2002 - Aula Palatului Cantacuzino, ora 17

PRO-CONTEMPORANIA
Interpreţi: Elmira Sebat (mezzo-soprană), Ion Bogdan Ştefănescu (flaut), Ladislau Csendes (vioară), Irinel Anghel (pian, percuţie, khaen), Andrei Kivu (violoncel, saxtuba).
Invitaţi: Cristina Tăutu (instalaţii).
În program:
Miriam Marbe - Haiku (flaut, pian)
Doina Rotaru - Trias (mezzo-soprană, flaut, pian)
Mihaela Vosganian - Quasi ciaccona (vioară)
Andrei Chivu - Roar (saxtuba, pian&percuţie, bandă)
Tiberiu Olah - Rime pentru revelaţia timpului (vioară şi bandă
Irinel Anghel - Visions provoquées par un mystere (violoncel, pian, percuţie, khaen şi bandă) sus

Marţi 26 februarie 2002 - Sala Mică Athene, ora 18

APERTO
Interpreţi: Dolores Chelariu (pian), Ladislau Csendes (vioară, violă), Dan Abramovici (clarinet).
Invitaţi: Daniela Moldovan (actriţă), Stela Lie (artist plastic).
În program:
Irinel Anghel - Povestea celor trei care au visat (trio)
Irina Odăgescu - Melos (violă)
Laura Manolache - Priviri (trio)
Mihaela Stănculescu-Vosganian - Sonata pentru clarinet
Dan Dediu - Mikrobenmusic (trio) sus


Sâmbătă 9 martie 2002 - Studioul "Mihail Jora" al Radiodifuziunii Române, ora 9

ARCHAEUS
Conducerea muzicală: Liviu Dănceanu.
Interpreţi: Anca Vartolomei (violoncel), Rodica Dănceanu (pian), Dorin Gliga (oboi), Ion Nedelciu (clarinet), Şerban Novac (fagot), Alexandru Matei (percuţie), Marius Lăcraru (vioară).
Invitaţi: Viorica Vatamanu (actriţă), Raluca Ianegic (coregrafă), Compania de Dans "SINCRETIC ART", Laurenţia Barbu, Alexandra Pirici, Ramona Bărbulescu, Andra Ionescu, Carmen Petrescu, Mădălina Mechevici, Constantina Băluţă şi Alexandra Pirici (text), Alexandra Pirici şi Laurenţia Barbu (coregrafie text), Alina Herescu (scenografie), Georgia Lavric (tapiserie), Roxana Iordache (sculptură metal).
În program:
Doina Rotaru - Ceasuri
Adina Dumitrescu - Sentimentalul Euclid
Laura Manolache - Spre lumină
Livia Teodorescu Ciocănea - The missing time
Irinel Anghel - Entre le ciel et l'enfer
Mihaela Stănculescu-Vosganian - Simetrii (versiune coregrafică) sus


Marţi 9 aprilie 2002 - Aula Palatului Cantacuzino, ora 19

STUDIOUL DE MUZICĂ VECHE
Interpreţi: Georgeta Stoleriu (soprană), Verona Maier (pian), Anca Iarosevici (viola da gamba), Robert Dumitrescu (viola da gamba).
Invitaţi: Manuela Golescu (actriţă), Georgia Lavric (artist plastic).
În program:
Doru Popovici - Două imnuri bizantine (ansamblu)
Carmen Cârneci - Lichtung (pian)
Carmen Petra-Basacopol - Din psalmii lui David (voce şi pian)
Livia Teodorescu Ciocănea - Sonatina Buffa - omagiu lui Charlie Chaplin (pian la patru mâini)
Felicia Donceanu - Abţibilduri (ansamblu) sus

* Programul stagiunii ne-a fost oferit de .


ForumArt
Copyright: cIMeC 2001 - 2002