HOME

 

MERIDIAN

Zilele SNR-SIMC

(Secţiunea Naţională Română a Societăţii Internaţionale de Muzică Contemporană)

 

Bucureşti, 8-12 decembrie 2008, Ediţia IV

 

4th ISCM-Romanian Section International Festival

 

Puncte cardinale / Cardinal Points    

 

 

                                                           

Organizatori:
Ministerul Culturii şi Cultelor, Uniunea Compozitorilor şi Muzicologilor din România, Secţiunea Naţională Română a Societăţii Internaţionale de Muzică Contemporană

Co-organizatori:
Societatea Română de Radiodifuziune, Universitatea Naţională de Muzică Bucureşti, Muzeul Naţional „George Enescu“, Centrul Naţional de Artă „Tinerimea Română“, Asociaţia Română a Femeilor în Artă (ARFA)

Director fondator:
Adrian Iorgulescu, Ministrul Culturii şi Cultelor

Direcţia artistică:
Comitetul Executiv al SNR-SIMC: Sorin Lerescu, preşedinte, Doina Rotaru, Carmen Cârneci,
George Balint, Dan Dediu

Parteneri Media:
Radio România Muzical, Radio România Cultural, Actualitatea Muzicală, Contemporary Music-Romanian Newsletter (publicaţie în limba engleză editată de SNR-SIMC şi de Centrul de Informare asupra Muzicii Contemporane), cIMec

 

Notă: primă audiţie absolută (p.a.a); primă audiţie românească (p.a.r.)
Organizatorii îsi rezervă dreptul de a opera modificări în program ca urmare a apariţiei unor situaţii neprevăzute

Secretară SNR-SIMC: Andreea Alexandrescu

 

Program

 

LUNI, 8 DECEMBRIE
Societatea Română de Radiodifuziune

Studioul „Mihail Jora“

 

 

 

Ora 17.30 – Trio PROmoZICA (Franţa/România)

Daniel Kientzy – saxofon, Reina Portuondo – electronics, Cornelia Petroiu – violă

Program:

Adina Dumitrescu (România) - Pénitence et anthropologie (sopranino and alto saxophones, viola & electronics) (p.a.r.)
Doina Rotaru (România) - Obsessivo (soprano and tenor saxophones, viola & electronics) (p.a.r.)

Maia Ciobanu (România) - Nr. 273,16 - Intersections (alto saxophone, viola & electronics) (p.a.r.)
Irinel Anghel (România) - Choix (soprano saxophone, viola & electronics) (p.a.r.)
Octavian Nemescu (România) - A    T (tenor, alto, sopranino and baritone saxophones, viola, percussions & electronics) (p.a.r.)

 

Foyer

 

Ora 19.30 – Lansare de CD, carte muzicală şi partituri contemporane

Prezintă: Valentina Sandu-Dediu, muzicolog şi compozitoarea Carmen Cârneci, director al Editurii Muzicale

 

Studioul „Mihail Jora“

 

 

Ora 20.15 – Ansamblul MD 7 (Slovenia)

Director artistic: Pavel Mihelčič

Dirijor: Steven Loy

Matej Zupan - flaute, Jože Kotar - clarinet, Mihael Šuler - trombon, Franci Krevh - percuţie, Luca Ferrini - pian, Alexandre Razera - violă, Igor Mitrović - violoncel

Program:

Liviu Dănceanu (România) - Exerciţii de admiraţie

Pavel Mihelčič (Slovenia) - Beams for clarinet & ensemble (p.a.r.)

-  Solist: Jože Kotar

Zygmunt Krauze (Polonia) - Voices for Ljubljana (p.a.r.)

(pauză)

Giampaolo Coral (Italia) - La luna esce di scena – Notturno (p.a.r.)

Sukhi Kang (Coreea de Sud) – Myth (p.a.r.)

George Balint (România) - „Zoom In” pe o stare de linişte ( Zoom in“, within a peaceful mood)(p.a.a.)

Lojze Lebič (Slovenia) - Colour Circle (p.a.r.)

 
MARŢI, 9 DECEMBRIE

Aula Palatului Cantacuzino

 

 

Ora 18 –  Recital de pian: Dimitar Tsanev (Bulgaria)

Program:

Theodor Grigoriu (România) - Cantus Planus & Sentimento din „Columna Modală“

Dan Voiculescu (România) - Cinci piese din „Canonica II“

Stefan Ikonomov (Bulgaria) - "Images" - four pieces for Piano

Laura Manolache (România) - Sonata

Velislav Zaimov (Bulgaria) - Sonata for Pianoforte No. 4

Julia Tsenova (Bulgaria) - Triptych for Keyboard

 

 

 

 

Ora 19.30 - Ansamblul ARCHAEUS (România)

Conducerea muzicală: Liviu Dănceanu

Anca Vartolomei – violoncel, Rodica Dănceanu – keyboards, Dorin Gliga – oboi, Ion Nedelciu – clarinet, Şerban Novac – fagot, Alexandru Matei – percuţie, Ioan Marius Lăcraru – vioară

În program:

Fred Popovici (România): ITINERAIRE A L’INTERIEUR DU SON

                                        INTRODUCTION A L’ANATOMIE DU SON

                                        OUT OF(F) SOUND TRACKS

                                        F(R)A(C)TALITE DU SON

 

MIERCURI, 10 DECEMBRIE
Aula Palatului Cantacuzino

 

 

Ora 18 –  Ansamblul devotioModerna (România) invită la un

 

„six o’clock tea&art-music, cu inserturi poetice, fotografii şi arome de ceai (a bit of poetry, photos and tea flavours)

 

Conducerea artistică: Carmen Cârneci

Elmira Sebat - mezzo-soprană, Ana Chifu - flaut, Constantin Urziceanu - clarinet, Andrei Cavassi - violoncel, Diana Rotaru - pian, Sorin Rotaru - percuţie

Invitaţi: Indra Rise (Letonia) -  pian, Ioan Marius Lăcraru (România) - vioară, Roxana Trestioreanu (România) - fotografie        

În program:

Theodor Grigoriu (România) - Partita a sonar pentru flaut-solo                                     

Indra Rise (Letonia) - Landscape in Fog pentru vioară şi pian                      

Dubravcko Detoni (Croaţia) - 5 piese pentru clarinet                                                                                           

Diana Rotaru (România) - Play! pentru flaut şi pian                                                        

Carmen Cârneci (România) - Tablou trilingv în Decembrie pentru vioară-solo                

Nicolae Teodoreanu (România) - Anastasia pentru mezzo-soprană şi ansamblu

 

 

 

Ora 19.30Xenia Ensemble (Italia)

Adrian Pinzaru - violino, Eilis Cranitch - violino,  Michčle Minne - viola, Elizabeth Wilson - violoncello

Invitaţi:

Cătălin Opriţoiu (România) – flaut, Săndel Smărăndescu (România) - contrabas

Grupul Inter-Art (România): Mihaela Vosganian, Irinel Anghel,  Sorin Romanescu

Program:

Vladimir Scolnic (Israel) - War and Nostalgia pentru contrabas solo (p.a.r.)

Ulpiu Vlad (România) - DIN SUNETELE PRIVIRII  III pentru flaut şi bandă magnetică

 

Bruno Maderna (Italia) - Quartetto (p.a.r.)

Eric Maestri (Italia) - Pieghe per quartetto (p.a.r.)      

Alper Maral (Turcia) - Comunicazione per violino e medicine drum (p.a.r.)   

Salvatore Sciarrino (Italia) - Danze per due violini e viola (p.a.r.)   

Lucio Gregoretti (Italia) - Immaginario Connettivo per quartetto (p.a.a.)   

Mihaela Vosganian (România) - Gioco degli  Innocenti per voce, fisarmonica, chitarra  

elettrica, violino e violoncello e nastro magnetico (p.a.r.)   

Giovanni Sollima (Italia) - Federico II  dal “Viaggio in Italia” per quartetto (p.a.r.)                             

Irinel Anghel (România) - Magic (p.a.r.)

 

 

JOI, 11 DECEMBRIE
Aula Palatului Cantacuzino

 

Ora 17 – Video-opere

 

 

Liana Alexandra (România) - Călătoria Spiritului, Video-operă pe versuri de John Gracen Brown (S.U.A.), imagini de Dan Reisinger (Israel)

 

 

Şerban Nichifor (România) - Anamorphosis, Video-operă pe versuri de John Gracen Brown (S.U.A.), imagini de Dan Reisinger (Israel)


                          

 

Ora 18.30 –  The Basso Moderno Duo (S.U.A.)

Allan Von Schenkel - contrabas, Kristen Williams - pian

Program:

Larry Bell (S.U.A.) - Habanera (p.a.r.)

Sonia Megias Lopez (Spania) - Tango No. (p.a.r.)

Alla Penkina (Rusia) - Illustrations (p.a.r.)

Felix Yanov Yanovsky (Uzbekistan) - Dialogue (p.a.r.)

Elinor Armer (S.U.A.) - Minotaur (p.a.r.)

Mary Ann Joyce-Walter (S.U.A.) - Scherzatina (p.a.r.)

Richard St Claire (S.U.A.) - Outburst (p.a.r.) 

Ned Rorem (S.U.A.) - Nocturne (p.a.r.)  

Lee Hoiby (S.U.A.) - Winter Hubris & Also (p.a.r.)

Betty Beath (Australia) - From a Lake of Honey (p.a.r.) 

Iulia Cibişescu-Duran (România) - Piece for Basso Moderno 

Yoko Ono-Lennon (Japonia) - Secret Piece II (p.a.r.)

Marie Incontrera (S.U.A.) - Liszten (p.a.r.)

Liana Alexandra (România) - Melody 

 

Sala „George Enescu“

a Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti

 

                                            

 
Ora 20 - Ansamblul TRAIECT (România)

Conducerea muzicală: Sorin Lerescu

Geanina Săveanu – vioară, Viorica Nagy – violoncel, Georgeta Radu – percuţie, Andrei Podlacha – pian, Alexandru Hanganu – flaut, Răzvan Gachi – clarinet, Tiberiu Cenuşer - trombon
Invitat: Şerban Novac - fagot
Program:

Ana Szilagy (România) - 7 Minuni (p.a.a.)

Atanas Atanassov (Bulgaria) - Move in three (p.a.r.)

Dora Cojocaru (Canada) - Three Sketches for a Fussy Winter

Nicolae Brânduş (România) - Trio-Sonatina

Cornel Ţăranu (România) - Traiectorii

 

VINERI, 12 DECEMBRIE
Sala „George Enescu“

a Universităţii Naţionale de Muzică Bucureşti

 

 

 

Ora 18 – Ansamblul PROFIL  (România)

Director artistic: Dan Dediu

Ion Bogdan Ştefănescu - flaut, Emil Vişenescu - clarinet, Adriana Maier - pian, Diana Moş - vioară, Laura Buruiană - violoncel

Program:

Aurel Stroe (România) - În vis desfacem timpurile suprapuse
Zbigniew Baginski
(Polonia) - Danza generale (p.a.r.)
Pascal Bentoiu
(România) - Sonata pentru vioară şi pian
Ştefan Niculescu
(România) - Duplum
Marian Borkowski
(Polonia) - Images II
Dan Dediu
(România) - Furia (p.a.a.)

 

 

 

Ora 20 – Grupul de muzică contemporană U:“ (Estonia)

Tarmo Johannes – flaut, Helena Tuuling – clarinet, Merje Roomere – vioară, Levi-Danel Mägila – violoncel, Vambola Krigul – percuţie, Taavi Kerikmäe – pian

Program:

Tatjana Kozlova (Estonia) - Doors 2a (p.a.r.)
Petru Stoianov
(România) - „PE UN CADRAN SOLAR“ III (“ON A SUN DIAL“), Ballad for a soloist instrument (violoncello)

Märt-Matis Lill (Estonia) - My Weeping Voice is the Wind of Autumn (p.a.r.)  
Andres Lőo (Estonia) - Mimic score
(p.a.r.) 
Sorin Lerescu
(România) - Austral (clarinet solo)

Helena Tulve (Estonia) - Stream (p.a.r.)